Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Duyurular, Eğitim, Ekonomi, Makaleler, Yükseköğretim » Üniversite harçları kalkıyor eğitim bedava oluyor

Share in top social networks!

Üniversite harçları kalkıyor eğitim bedava oluyor

Sevindirici bir haber. Yükseköğretim Parasız Olmalı yazımız ses getirdi.

Bugünkü habere göre Üniversite harçları kalkıyormuş ve eğitim bedava oluyormuş.

Sayın Başbakan devlet üniversitelerinde harçların kaldırılması için ayrıntılı çalışma yapılması talimatı vermiş.

Yazımızda sadece devlet üniversiteleri için değil ayrıca yükseköğretim dışında eğitimin her kademesinde eğitimin devletçe vatandaşına bedava verilmesini savunmuştuk.

Yani atılan adım başlangıç için güzel ama yetmez… Devamını başta tüm vakıf üniversiteleri için bekliyoruz. Nasıl yapılacağı konusunda orijinal yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Orijinal yazı: Yükseköğretim parasız olmalı (Haberdem)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

2 Comments

 1. selim aydın diyor ki:

  selamun aleyküm hocam

  Her zaman ki gibi bu haber de halkı kandırmaktan başka bir şey değil. Borca dayalı para sisteminde bu uygulama, aynen şu fıkradaki olay gibi;

  Vaktiyle bir milletvekili bir köyden oy almak için köy halkına bir vaadte bulunur… köye kanalizasyon sistemi kuracağım der ve inandırıcı olsun diye seçimlere kadar ilk çalışmayı başlatır. köylünün sık kullandığı yolun ortasına derin bir çukur kazar ve seçimden sonra buraya ilk kanalizasyon borusunu koyacağım der halka… halk tabiki sevinir ve seçimlerde o millet vekiline oy vereceklerini kararlaştırırlar. seçimler olur o millet vekili tekrar millet vekili seçilir, Ankara’nın yolunu tutar. Gidiş o gidiş, bir daha köye uğramaz. Köy halkı bu duruma çok sinirlenir ve o millet vekiline beddua okur, lanet okur. Ancak köy yolunun ortasındaki derin çukur hala ortada durmaktadır. Köylüler geceleri biri birlerine misafirliğe giderken sürekli bu derin çukura düşüp yaralanan olur. Köylüler yaralıyı ilçedeki hastaneye yetiştirene kadar yaralı kan kaybından ölür. Bu durum günler, haftalar ve aylar boyu böyle sürer gider. Çukura düşenler tüm çabalara rağmen ilçedeki hastaneye yetiştirilemeden kan kaybından ölür.

  Günün birinde bu durum köy halkının canına tak eder ve köy kahvesinde toplanıp bu duruma bir çözüm bulma üzerinde kafa yorarlar. Muhtar ayağa kalkıp, köydeki üniversite tahsili sahibi olan üç kişinin fikrini sorar.

  1. adam ayağa kalkıp şöyle der; efendiler, kaymakamdan bir ambulans isteyelim ve biz bu çukurun başında bir ambulans bekletelim, böylece çukura düşüp yaralananları ambulansa koyup hızlıca hastaneye yetiştirebiliriz, kan kaybından ölmezler.

  2. adam ayağa kalkıp şöyle der; efendiler biz kaymakama ilçedeki hastaneyi yıktıralım ve bu çukurun hemen yanına bir hastane yaptıralım, böylece ambulansa gerek kalmadan yaralıyı hastaneye elimizle bile hızlıca götürebiliriz, kan kaybından ölmez.

  3. adam ayağa kalkıp, diğer iki adamın fikrinden daha kolay ve daha zekice bir fikir buluğunu söyler. halk bu söz üzerine iyice meraklanır. adama fikrini sorarlar. Adam da kendinden emin ve kibirli bir şekilde şöyle der; efendiler biz kaymakama bu çukuru kapattıralım, ilçedeki hastanenin yanına bir çukur açtıralım…..
  Nedense hiç kimse bu çukur niye olmak zorundaki? SADECE çukuru kapatalım bu çile bitsin diye düşünmez. 

 2. Gultekin Cetiner diyor ki:

  Aleykumselam
  Selim bey harika bir kıyaslama yapmışsınız. Nasıl da örtüşüyor. Siz de bir yerlerde güzel tespitlerinizi yazsanız.
  Evet Borca Dayalı Para Sistemi aynen tarif ettiğiniz çukur gibi. Kimsenin aklına bu çukuru kaldırmak gelmiyor. Halbuki en akılcı çözümü o.
  Selam sevgi ve saygılarımla

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2012 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi