Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Eğitim Teknikleri, Makaleler » Kristof Kolomb’un Yumurtası

Share in top social networks!

Kristof Kolomb’un Yumurtası

Kristof Kolomb (Christopher Columbus) Amerika’yı keşfettikten sonra İspanyol elitleriyle akşam yemeğindeyken birisi yapılan işi küçümseyerek “Sayın Kristof, eğer siz Amerika’yı keşfetmiş olmasaydınız İspanya’da ve hatta bu mecliste mevcut bilgi/tecrübesiyle maceraya çıkıp orayı keşfedebilecek o kadar çok kişi var ki” demişti. Kolomb buna cevap vermeyerek kendilerinden bir yumurta getirmelerini istedi. Sonra da yumurtayı masaya koydu ve “Beyler, sizinle iddiaya giriyorum ki içinizden hiç kimse bu yumurtayı benim yapacağım şekilde herhangi bir destek olmadan masanın üstünde dikine durduramaz” dedi. Hepsi tek tek uzunca denedi ve başarısızlıklarını kabul ederek yumurtayı çaresizce Kolomb’a geri verdiler. O da yumurtanın bir ucunu hafifçe masanın üzerine vurarak kırdı ve masaya yerleştirdi. Yumurtanın dibinin kırılarak düzleşmesi sayesinde yumurta masada dik durdu. Farklı bir başarı elde edildiğinde onun herkes tarafından yapılabileceğini ama önemli olanın o farklılığı ilk defa düşünmek olduğunu görerek diğerleri sustular.

Kolomb’un yumurtası bize farklı düşünmenin önemini göstermektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

3 Comments

 1. osmanlı_torunu diyor ki:

  Selâmün aleyküm

  christoph columbus adlı şaşkın yeni kıtaya ayak bastığında hindistana ulaştığını düşünerek istavroz çıkarmıştı…orada gördüğü yerlilere hintli olduklarını düşünerek ” indian ” dedi india hindistan indian da hintli demek…bugün ingilizcede hala kızılderililere indian denir….1923 lüler kayıp kıta mu için araştırma yapmak üzere amerikaya profesör gönderdi vardıkları sonuç = kızılderililerin orta asyadan doğuya göç eden ve bering boğazını buzların üstünden geçerek ulaşan türkler olduğu idi….vikinglerin colombustan önce defalarca amerikaya gittiği ayrı bir gerçek…bundan 10 yıl önce bazı mısır mumyalarında yapılan saç analizlerinde kokain e rastlandı…kokain amerikaya özgü bir bitkiden elde edilir…varılan tez..mısır ın antik dönemlerde defalarca amerikaya gidip geldiğiydi…kristof colombus hindistan da olduğunu düşünürken americo vespucci anakaranın yeni bir kıta olduğunu farketti ve oraya onun adına uygun olarak amerika dendi….colombus hindistan diye diye zindanda öldü…ispanya yı ağır maddi külfete soktuğu için amerikanın keşfinin 500. yılı için yapılan 1492 cennetin keşfi filminde gerard depardieu nün canlandırdığı colombus avrupa nın tarihe dayattığı kaşiftir…..oysa bağımsız araştırmalar birçok milletin tarih boyunca defalarca amerikaya gidip geldiğini ispatlıyor tek fark bu insanlar orayı sömürge veya talan edilecek yerleşilecek yer olarak görmemeleri…..oysa vahşi avrupalılar iliğine kadar sömürüp posasını çıkarmadan bir yerden ayrılmazlar işte fark budur….cumhurbaşkanımız bazılarının ezberini sarsarak şokla kendine getirmek için bunları dile getiriyor…..batı hayranı ezik ve kompleksliler kendini bakın nasıl da evrupa için ortalara atıyorlar…….

  • cumhuriyet_çocuğu diyor ki:

   osmanlı_torunu sen ne içiyorsan adresimi vereyim de bana da gönder :)

   • Hüseyin Mınık diyor ki:

    1492 ve Amerika nın keşfi daha da kapsamlı bir Yeni dünya düzeni projesinin başlangıcıdır.
    sermaye üretimi küresel dengeleri değiştirmek için bugün Çin nin üretime girmesiyle aynı stratejidir
    Hollanda ispanya Portekiz İngiltere gibi sömürgeci koloni devletleri nin rekabeti
    Avrupa ya hapis olan paganların Osmanlıya karşı Küresel ölçekte baş kaldırmasıdır
    Osmanlı Akdeniz Afrika kıtası doğu kısmen orta Asya üzerindeki hakimiyet bir şekilde kırılmalıydı .
    .

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2014 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi