Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Eğitim Videoları, Ekonomi, Makaleler » BDPS Videosu

Share in top social networks!

BDPS Videosu
BDPS ile ilgili videoyu soran arkadaşlara..Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

7 Comments

 1. selim aydın diyor ki:

  selamun aleyküm hocam video hiç bir programla indirilemiyor. formatı düzeltebilir misiniz…

 2. Gultekin Cetiner diyor ki:

  http://www.tamindir.com/youtube-download/ veya http://www.gezginler.net/indir/youtube-video-downloader.html adreslerindeki programları deneyebilirsiniz.
  Bir arkadaş Freedownloadmanager ile indirebildiğini söyledi.

 3. SERDAR YÜCE diyor ki:

  hocam ; banka topladığı mevduatları kredi olarak satmak üzere toplamıyormu? banka bilançolarına bakıyorum. toplanan fonlar ve özsermaye toplamı; toplam verilen kredilerin tutarını geçmiyor.bu ise normal değilmi? yani toplanan fonları ve mevduatları banka ne yapar, ne yapması lazım açıklarsanız sevinirim.

 4. Gultekin Cetiner diyor ki:

  Bilanço kozmetiklerine aldanmayınız. Aktifler ve pasifler kısmı denk olacak elbette. TCMB’nda tutulan (nakitler) kısmına bakınız. Diyelim ki munzam karşılık %10. Banka topladığı 1000 liranın 100′ünü tutar 900′ünü kredi olarak verir. Sonra bu 900 gelir bankaya yatar. Bunun 90 lirasını tutar tekrar 810 lirasını kredi verir. 810 lira tekrar geldiğinde 81 lirası tutulup 729 lira kredi olarak verilir. Neticede bunları topladığınızda ilk başta 1000 lira varsa 10000 liraya çıkmış olur. Bu şekilde piyasada yaratılan paranın %90′ından fazlası sanal haldedir. %10′u fiziksel olarak mevcuttur.
  Modern Money Mechanics kitabını tavsiye ederim. http://www.rayservers.com/images/ModernMoneyMechanics.pdf

 5. SERDAR YÜCE diyor ki:

  Sayın hocam ; dün bir katılım bankasının yetkilisi ile aynı bankanın bilançosunu inceledik. AKTİF KISMINDA / KREDİLER KALEMİ TOPLAM= 13.000.000 TL PASİF KISMINDA TOPLANAN FONLAR=13.500.000 TL YİNE PASİF KALEMİ OLAN ÖZKAYNAKLAR TOPLAMI = 2.500.000 TL DİR. ŞİMDİ BU DURUMA GÖRE BENİM BİLANÇODAN ANLADIĞIM BANKA 13.500.000 TL MEVDUAT TOPLAMIŞ BUNUN BİR KISMINI%10 TCMB TUTUYOR.DİĞER KALAN KISMI + ÖZSERMAYENİN BİR KISMINI KREDİ OLARAK PİYASAYA FAİZLİ VEYA KAR PAYLI OLARAK GERİ SATIYOR. BURADA BENİM ANLAMADIĞIM TOPLANAN FONLAR KISMI GERÇEKTEN BANKADA REEL OLARAK VARMI? YOKSA BU RAKAM KUMÜLATİF OLARAK BANKAYA YATIRILAN VE ÇEKİLEN PARALARIN TOPLAMINDAN MI İBARET. KISMİ REZERVİ BİLANÇODA HANGİ KALEMLER ANLAYABİLİRİZ. AYRICA BU KONU İLE İLGİLİ DİYANET İŞLERİ YÜKSEK KURULUNA AYRINTILI MEKTUP İLE SORU SORDUM. CEVAP GELİNCE GEREKLİ MERCİLERE GÖNDERECEĞİM.SAYGILARIMLA.

 6. Gultekin Cetiner diyor ki:

  Nakit Değerler ve TCMB’ye ilişkin açıklamalar ve dipnotlar kısmına bakınız.
  Bankalar 1000 liradan nasıl 9000 lirayı yaratır sorusunun cevabı için bknz http://drcetiner.org/ekonomi/bankalar-havadan-nasil-para-yaratiyor.html

  Diyanet İşlerindeki ilgililer önce BDPS ve KRS’yi öğrenmeliler. Issız Ada Hikayesiyle başlayabilirler. Bunları anlamadan verdikleri fetvanın bir anlamı yok.

 7. SERDAR YÜCE diyor ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA SİZİN SİTENİZDEN ÇIKTILAR ALIP O ŞEKİLDE GÖNDERDİM. İNŞAALLAH GÜZEL BİR ŞEKİLDE İNCELEYEREK CEVAP VERİRLER. BU EKONOMİK SİSTEM SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ HERKESİ BORÇLANDIRIYOR. DİNDAR VE MUHAFAZAKAR KESİM BUNU GÖREMİYOR ONLARDA BU SİSTEME DAHİL OLUP AVLANIYORLAR.
  ŞİMDİDE MİLLETİN FİZİKİ PARASI OLAN ALTINLARINA GÖZ DİKTİLER. ALTINLARIDA SİSTEME ÇEKİP FİNANS PİYASASINDA NEMALANDIRACAKLAR. HOCAM ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR. SAYGILAR.

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2012 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi