Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Eğitim Videoları, Ekonomi, Makaleler » Metrobüsler özelleştirilecek mi?

Share in top social networks!

Metrobüsler özelleştirilecek mi?

Metrobüs reklamı

Metrobüs reklamı

Özelleştirmeler insanlara daha verimli hizmet sağlamak, zarar eden kuruluşları kara geçirmek gerekçeleriyle gerçekleştirilen politikalar.

Halbuki BDPS‘de bundan bağımsız olarak kar eden toplumsal servet anlamındaki kurumlar özelleştiriliyorsa toplum için önemli bir kayıp. IDO’nun adeta para basan dış hatlar kısmının özelleştirilme sonrası durumunu gözler önüne sermiştik.

Metrobüsler İstanbul’da adeta darphane gibi çalışıyor. Dediklerimizi anlamak için gelin Istanbul’a metrobüs duraklarına şöyle gidip bir bakın.  Başabaş noktası nedir? Yani tüm masrafları kaç yolcuyla çıkarırsınız? Metrobüsler bir seferinde kaç yolcu taşıyor?

Aldığımız duyumlara göre IETT’de İstanbul’un adeta para basan kısmı olan Metrobüsleri özelleştireceklermiş. Eğer bu doğruysa Büyükşehir Belediyesi’nin metrobüs reklamı hazırlaması boşuna değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu kuruluşlarının başında geliyor. BDPS‘yi bilenler de hemen tahmin edecektir. Borç sürdürülemez olunca elinizdeki en değerli şeyleri yok pahasına satarsınız. Satmak zorunda kalırsınız.

Ancak bu reklam filmi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinde patlamış. Nedeni de vatandaş Hayrettin. Vatandaş Hayrettin amatörce çektiği reklam filmiyle Metrobüsleri tiye almış. Aferin vatandaş Hayrettin.

Bu arada metrobüsler özelleştirilirse bir de bunun yanına fiyat keşmekeşini de ekleyebilirsiniz. Nereden mi çıkarıyoruz? Bugünkü İDO’dan (bakınız İDO’da neler oluyor?).

Reklamdan sıyrılıp olayın arkasına bakalım. İBB neden metrobüs reklamı hazırladı? Metrobüslerin satılacağı doğru mu? Herşeye rağmen İstanbul’da en hızlı ulaşım Metrobüsler. İnsanlar balık istifi olmasına rağmen tercih ediyor. Yani metrobüslerin alternatifi yok. Bu halde satılırsa İstanbul’luya yapılacak en büyük zulüm olur. Benzer şekilde dış hatlarda alternatifi olmayan İDO özelleştirildikten sonra kullananlar görüyor ne olduğunu? Fiyatları vatandaşı yakıyor. Şimdi de Topçular hattında yeni uygulama başlatmışlar. Ekstra parayı basarsanız ön sıralarda geçiyormuşsunuz.

Vatandaş Hayrettin’in Metrobüs reklamını buyurun… Vatan Şaşmaz’ın reklamından daha gerçekçi ve de popüler olacağına hiç kuşkum yok.

 

 

 

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2012 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi