Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Eğitim, Eğitim Videoları, Makaleler, Sosyoloji » “Walking Dead”, İbn Haldun’dan ilham mı?

Share in top social networks!

“Walking Dead”, İbn Haldun’dan ilham mı?

Walking Dead dizisinden bir sahne

Walking Dead dizisinden bir sahne

“Walking Dead” isimli dizinin ne denli popüler olduğundan ilk defa 3 gün önce haberdar oldum. Baştan ve ortalardan bazı bölümler ile 6. sezonun ilkini hafta sonu izledim. Dizi gerçekten bulunduğu konumu hak ediyor.

Diziden önce bu eserin çizgi karton şeklinde 2003 yılında Robert Kirkman tarafından ilk defa ortaya çıkarıldığını ve oradan diziye uyarlandığını belirtmeden geçmemek lazım.

Robert Kirkman’ın orijinal çizgi serisini okumadım. Ancak izlediğim bölümlerden anladığım kadarıyla buram buram İbn Haldun’un Mukaddime’si kokuyor. Değilse bile yapımcıların iyi bir sosyoloji öğrenimine sahip oldukları açık.

Mukaddime bilindiği gibi insanların bir arada yaşamaları ile ilgili sosyal yasaları ortaya koymaya çalışıyor. Bu yasalara ise İnsanın yaşaması için gıda ve savunma ihtiyaçlarını ancak diğer insanlarla toplu halde bulunursa sağlayabileceği üzerine başlıyor. Dizide de insanın tek başına yaşayamayacağı ancak başka insanlarla bir arada olursa hayatta kalabileceği gerçeği çok güzel işlenmiş. Gıda temini başta olmak üzere değişik ihtiyaçlar yer yer işlense de asıl işbirliği savunma ihtiyacı üzerine odaklı. Bu, elbette aylakların ve onların taşıdığı virüsün hızla yayılmasının getirdiği kurgunun sonucu olsa gerek.

Adalet İhtiyacı
İnsanlar bir arada işbirliği içinde gıda ve savunma gibi doğal ihtiyaçlarını karşılarken geriye kalan tek şey bir arada yaşama esnasında güçsüz insanları diğer insanlardan koruyacak yapılanmalar. İbn Haldun’da adalet ve onunla birlikte asabiye ön plana çıkıyor. Dizide de hem adalet arayışı hem de bunun tesisinde asabiyenin rolü işlenmiş. Rick’i diğer potansiyel güçlü liderlere karşı zayıflığına ve sıkça yaptığı hatalara rağmen güçlü kılan özellik ise adalete önem vermesi. Mesela, herhangi bir suç işlemediği halde topluluğun yerini haber verir endişesi ile genç çocuğun idamına karar verirler. jüride adaleti temsil eden yaşlı Dale dışında kimse karşı çıkmaz ve başta kendi de idamı savunmasına rağmen, Rick son anda yaşlı Dale’in adalet sesine kulak vererek idamı durdurur.

İzlediğim diğer birkaç bölümde de Rick özellikle güçsüzleri korumaya çalışmakta ve genelde adalet arayışını temsil etmektedir. Bu şekilde etrafında güçlü bir asabiye oluşmaktadır. Bu asabiye ileride güçlü bir liderliğe dönüşmekte (Rick’in kendi yakın arkadaşı diğer lider konumundaki Shane’i öldürmesinden sonra bundan sonra demokrasi yok demesi). 6. sezonun ilk bölümünde ise başka topluluklara kendi asabiyesi altında galebe çalması gündeme geliyor. İlerideki bölümlerde Rick tüm ülkeyi aylaklardan kurtarıp devlet başkanı olursa şaşırmamak lazım :)

“Walking Dead” dizisi insan sosyolojisini anlatan güçlü bir yapım denilebilir. Yıllarca üniversitelerde sosyoloji eğitimi aldıkları halde insan ve insan topluluklarının davranışlarını anlayamayan “aylak”lardan olmamak için bu dizide öğrenilecek çok şey var. Tabi izlemesini bilene…

Tavsiyem önce İbn Haldun’un Mukaddime’sini okumanız ve sonra dizinin tüm bölümlerini bu gözle izlemeniz.

Bu arada dizinin 2 yıldan fazladır devam etmesine bakılırsa matematiksel olarak bir sorun var. Zira dizide “Aylaklık” virüsünün yayılma hızına bakılırsa Amerika’da insanların tümümün matematiksel olarak bu sürede tükenmesi gerekirdi. Ama dizi iyi tuttuğuna ve geliri de iyi olduğuna göre kim takar matematiği?

Bu arada dizi başta tahmin edilmediği kadar tutmuş. Tutmuş tutmuş olmasına da oyuncular diğer uyduruk dizilere göre çok az kazanıyorlarmış. Yapımcı şirket AMC bu yüzden karlarını katlıyormuş. Oyuncular şikayetçiler ama herhalde fazla ses de çıkaramıyorlar. Zira ilk bölümde bir aylak tarafından ısırılma riski çok fazla…

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

1 Comment

  1. ozan diyor ki:

    Merhaba
    Ben de bu minvalde bir seri yazdım. 3 bölümlük bir seri oldu. Dördüncü bölümü en kısa sürede tamamlayacağım. https://mukaddimenotlari.wordpress.com/2015/03/12/walking-dead-uzerine-bir-degerlendirme-1/

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2015 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi