Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Eğitim, Makaleler » IQ testleri Zekâyı Tam Ölçmüyor

Share in top social networks!

IQ testleri Zekâyı Tam Ölçmüyor

Einstein, “Hayal gücü bilgiden önemlidir. Bilgi sınırlıdır fakat hayal sayesinde dünyayı kuşatırsınız” diyerek aslında farklı düşünmenin önemini ortaya koyuyor. Einstein’in okulda pek başarılı bir öğrenci olamamasının önemli bir nedeni de farklı düşünmekti diyebiliriz.

Bugün IQ testlerinin zekâyı tam ölçmediği konusunda artık pek çok bilim adamı hem fikir. Örneğin; zekâyı analitik, yaratıcı veya sentetik ve pratik zekâ şeklinde üç kısma ayıran Robert Sternberg’e göre zekâ kullanımının sadece bir bölümünü ölçmesi nedeniyle IQ testleri yanında başka testler geliştirmek gerekiyor.

Bunu doğrulayan diğer bir bilim adamı olan Liam Hudson uyguladığı IQ testlerinden birinde dahi olarak nitelediği, okulun IQ’sü en yüksek öğrencilerinden birisinin farklılık testi sonucunu paylaşıyor. Bu öğrenciye tuğla için farklı kullanım alanları sorulduğunda “bir şeyler inşa etmek ve fırlatmak” gibi bir yanıt alıyor. Halbuki sıradan diye tabir edilen başka bir çocuk verilen kısa sürede tuğla için neredeyse ona yakın kullanım alanı sayıyor. Hudson, “Süre verilseydi çok daha fazla yazacaktı” diyor.

Yalova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerine “bir anahtarın farklı kullanım alanlarını sayınız” dendiğinde verilen cevapları ilginç bulabilirsiniz. Aralarında bilinen birkaç kullanım alanını sayan önemli bir çoğunluk yanında kabarık listeleriyle ilginç kullanım yöntemlerini sıralayan birkaç kişi vardı. İşte yaklaşık 30 öğrencinin ortaklaşa çabasıyla ortaya çıkan anahtarın farklı kullanım alanları:

“Anahtar kullanarak kapı, kasa, sandık veya çekmeceleri açabiliriz. Bir uçurtmanın ipine takarak uçurtma deneyinde kullanabiliriz. Sivri tarafıyla paketleri açmak için kullanabiliriz. Dişimizi temizlemek için kürdan niyetine kullanabiliriz. Çene kilitlenmesi durumunda açmak için kullanılabilir. Kolye veya abajur gibi aksesuar niyetine kullanılır. Anahtarla kuş vurulabilir. Anahtarla araba tekeri patlatılabilir. Kontör kartında şifre kazımaya yarar. Bize ait olmayan yerleri açmaya yarar. Tamir işinde kullanılabilir. Yemek masasında çatal olarak kullanabilirsiniz. Anahtarlardan demir zırh yapılabilir. Anahtar elektrik devrelerini açar kapar. Şifrenin eş anlamlısı olarak kullanılır. Sağlamları testere olarak kullanılabilir. Anahtar resmi çizmek için cetvel niyetine kullanmak mümkündür. Mutluluk, barış gibi soyut kavramların yanında kullanılır örnek mutluluğun anahtarı gibi. Parfüm şişesinin ağzını açmaya yarar. Kendisiyle gazoz kapağı açılabilir. Tekil anahtar ve yabancı anahtar olarak veri tabanlarında. Bir ormanda kaybolduğunuzda geçtiğiniz yerleri ağaca işaretlemek için. Maçta oyunculara ya da hakeme sinirlendiğimde atacak bir şey bulunamazsa. Çizgisel şekiller çizmek için. Balon patlatılabilir. Çok kolay kaybetmek için kullanılabilir. Hediye olarak aldığınız ev veya araba anahtarıyla kalp açılabilir. Sert yüzey kazınır. Baskısı alınıp kopyası yapılır. Tespih yerine kullanılıp stres atılır. Kulak burun boğaz gibi vücut organlarını karıştırabilir ve sırtımı kaşıyabilirim. Kendini koruma amaçlı olarak birisinin gözüne atıldığında kör olması bile sağlanabilir. Ayakkabı çekeceği olarak kullanılabilir. Komşunun camını kırmak için. Ağaca yazı yazmak için. Sıkışmış bir şeyi örneğin çiviyi çıkartmak için. Piknikte çay kaşığı yerine kullanabiliriz. Halıya sürtüp sesinden oda arkadaşımızı sinir etmek için kullanabiliriz.”

Verilen bazı farklı cevaplar aynı zamanda öğrencinin ruh dünyasını da bir anlamda yansıtıyor. Duygusal zekanın kullanıldığı bazı uzun şairane cevaplar buraya alınmadı.

Anahtarı kullanma konusunda sizin farklı düşünceleriniz nelerdir?

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi