Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bankacılık, BDPS KRS Zulmü, Beyaz Yürüyüş, Ekonomi, HEYA, Kapitalizm, Makaleler, Para ve Bankacılık Sistemi, Politika » Banka Koşusu (Bank Run) Hakkında

Share in top social networks!

BANKA KOŞUSU (BANK RUN)

HEYAcıların (HErkese Yek YASAcı) korkulu rüyası; insanların aynı anda bankalara paralarını çekmek için koşmasına Banka Koşusu (Bank Run) deniyor. Uzun süredir üzerinde durduğumuz gibi Dünya ekonomisinde paranın %90′ından fazlası bankalar tarafından kredi verilmesi sürecinde yaratılmaktadır. Sanayi Devrimleriyle birlikte Dünyanın her yerine HEYA sayesinde yayılan Bankacılık Sisteminde paranın %90′ından fazlası hayali olarak “yaratılmıştır”. Yani banka kredi verirken hayali olarak “yaratmış”, bilançonun sol tarafında banka varlıkları hanesinde kredi olarak yazmış ve karşılığını bilançonun sağ tarafında yükümlülükler kısmında yine borç alanın mevduatına hayali olarak yazmıştır. Şimdi hayali mevduatların aynı anda çekilmeye çalışıldığını düşünün ne olurdu?

Bankalardaki mevduatların %2-5′lik kısmı aynı anda çekilmeye çalışılırsa Bankacılık Sistemi çöker. HEYAsal devletler hemen bankaların kapılarına kilit vurur ve insanları nasıl yapsak da bankacılık yasalarını anlamasalar diye aldatmak için çözümler aramaya başlarlar. Neden? Çünkü ekonomilerde mevcut paranın %90-%95”i bankalarca yaratılmıştır ve bankalarda mevcut olan fiziksel para piyasadakinin yalnızca %1-2′si kadardır.

Not: Türkiye’de 2017 itibariyle Bankaların kasalarında sadece 11-12 Milyar TL fiziksel para var. Piyasada var olan fiziksel para ise topu topu 130 Milyar TL. Ama gözüken mevduat neredeyse kredi hacmi rakamı olan 2 Trilyon TL’ye yakın.

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2017 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi