Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bankacılık, BDPS KRS Zulmü, Ekonomi, Makaleler, Muhasebe » Bankalar Nasıl Para Yaratıyorlar?

Share in top social networks!

BANKALAR NASIL PARA YARATIYORLAR?
Bankalar parayı var etmek için Kısmi Rezerv Sistemi’ne (KRS) ihtiyaç duymuyorlar. Olay çok daha basit olup basit bir muhasebe olayından ibaret.

Örneğimizdeki Ahmet günümüzdeki sıradan her zorunlu -koyun desek ağır kaçar- vatandaş gibi Mehmet’in evini satın almak için banka yolunu tutuyor. Banka (A)’dan 100,000 TL kredi çekiyor. Ahmet kredi çektiği anda Banka (A) bu 100,000 TL parayı yoktan var ediyor yani yaratıyor. Bazı Müslüman kardeşlerimizin hassaslıkları faizde tutmuyor da yaratma kelimesinde tutuyor. Neyse devam edelim. Banka A bunu kendisinin Varlıklar hanesine kredi olarak Yükümlülükler hanesine Ahmet’in Mevduat hesabı olarak kaydediyor. Sonra 2 durum ortaya çıkıyor. Mehmet’e 100,000 TL’yi vermeye geldi sıra. Eğer Mehmet’in hesabı Banka (A)’da ise hiçbir sıkıntı yok. Kendi kayıtları arasında Yükümlülükler bölümünde rakam kaydırmaktan ibaret.

Not: Muhasebe ile ilgili detayları bildikleri için bankalarda çalışan bilişimciler ve/ya muhasebeciler rahat anlayacaklardır.

Bankalar nasıl para yaratıyorlar

Bankalar nasıl para yaratıyorlar

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2016 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi