Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » BDPS KRS Zulmü, Ekonomi, Makaleler » ÇALINAN SOKAKLAR

Share in top social networks!

ALIN YOLLARINIZI ÇALINAN SOKAKLARIMIZI GERİ VERİN

Eskiden sokaklarımız vardı. Bizim nesil pek çok şeyi sokaklarda türlü oyunlarda öğrendi. Şimdi zorunlu eğitimli okullarda öğrenemediğimiz takım oyunlarını orada oluşan dostluklarla birbirimize tahammül etmeyi hep sokaklarda öğrendik. Birbirimizin kafasını kah yararak, kah birlikte sevinerek. Eski nesle sorun size sokaklarda oynanan en az 10 oyun saysınlar. Sokaklarımızın kesiştiği yerlerin ortasında kocaman alanlar vardı. Oralarda çift kale maçlar yapardık. Şimdi onların yerinde hep AVM’ler yükseldi.

Kapitalizm sokaklarımızı çaldı yerine, yabancı bankaların ürettiği parayla alınan yabancı yapımı, kendi evimizin önüne park etmek için para ödediğimiz arabaların gidebileceği YOLLAR verdiler. Hepimizi ulaşım endüstrisine köle ettiler. Arabalar ve yollar sayesinde daha fazla zamanımız olmadı. Daha fazla para ve zamanımızı ulaşım köleliğinde tüketir olduk.

Bunun en büyük zararı da kendi çocuklarımıza oldu. Çalınan sokaklarımızda yerine yapılan yollarda artık çocuklarımız güvenle oynayamıyor. Onları evlere hapsettik. Bilgisayarlar ve tabletlerle zincirledik. Derin sularda yaşayan balıkları sığ sulara kapattığınızda nasıl tepki verirlerse o tepkiyi verdiler. Buna da Ortodoks tıpçı psikiyatristler hiperaktif bozukluk dediler ve bağımlılık yapan reçeteleri eksik etmemeye başladılar. Kesmedi. Çocuklar daha etkili zehirlere Bonzai denen illetlere yöneldiler.

Ama yine övünmeyi ve sevinmeyi eksik etmedik. Bakın eskiden hastanelere randevu alarak gidebiliyor muydunuz diye telkin ettiler… Çok daha fazla özel hastanemiz oldu, devlet hastanelerinde sıra beklemekten kurtulduk ama daha sağlıklı olamadık.
Yetkililerimiz övünüyorlar ve büyüyoruz diye seviniyorlar. Bu sene satılan araba sayısı yüzde bilmem ne kadar artmış. Bu sene şu kadar daha fazla yol yapmışız. Eskiden sokaklardan yürüyerek okullara gidebiliyorduk. Şimdi çocuklarımızı iki cadde ötede okula servisle göndermek zorundayız.

Alın yollarınızı sokaklarımızı geri istiyoruz.

B. Gültekin Çetiner
28 Ağustos 2014

ÇALINAN SOKAKLAR
Sokakları çaldılar,
Yerine yol yaptılar.
Gitti tüm hatıralar,
Öğretici oyunlar.
Hapsedilen çocuklar,
Zincirler bilgisayar.
Yollarda hep araçlar.
Bir tane yerli mi var?
Yabancıdır bankalar,
Yoktan sanal paralar.
Övünün büyüme var.
Büyüyen yalnız borçlar,
Olan zulme payanda,
Dinidar Müslümanlar.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2014 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi