Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Açık Kaynak, Ekonomi, Enerji Mimarlığı, Makaleler » ÇALIŞTAY: AÇIK KAYNAK İLE KENDİ GÜNEŞ EVİNİ KENDİN YAP

Share in top social networks!

ÇALIŞTAY: AÇIK KAYNAK İLE KENDİ GÜNEŞ EVİNİ KENDİN YAP

Çalıştay Tarihleri: 23-24 Kasım 2015 (Pazartesi ve Salı)
Saat:09:00-17:00
Yer: Marmara Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
MB144 (B Binası)
Göztepe Kampüsü

Yüksek Mimar (Enerji Mimarı) Çelik Erengezgin ve Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner

Özgür Bilişim

Özgür Bilişim

Yakın zamanlara kadar sıradan insanların pek çoğu kendi evlerini kendileri yapabiliyorlardı. Günümüz modern Dünyasında ise bu ayrıcalığa sahip insan sayısı çok azaldı. Ezberci Eğitim Sistemi artık kendi evini yapabilen insanlar yetiştirmiyor. Hatta öyle ki… İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan birisi için dahi kendi evini yapabilmek neredeyse imkansız… Mevcut Eğitim Sisteminde yetişen, insanlara neyin ihtiyaç olduğunu tanımlayan ve dayatan yeteneksizleştirici uzmanlıklar sayesinde insanlar pek çok alanda başkalarına bağımlı olarak yaşamak zorunda kalıyorlar. Kendi enerjisini üretemeyen, başkaları tarafından seri üretim olarak üretilen, gerçekte ihtiyaç olmayan şeyleri bize ihtiyaç gibi dayatan çok katlı mimaride ve planlı eskitme ürünü olan; yani ömrü ancak insan ömrü yarısına yaklaşan evlerle sürekli yeni evler talep etmek zorunda kalıyoruz. Kendi evimizi yapabilme özgürlüğümüz en başta müfredatlar etrafında standart kalıplara sıkıştırılmış eğitim sistemi tarafından (gerekli bilgileri sağlamayarak) kısıtlanıyor.

Öte yandan artık Dünyada yeni bir döneme girildi. Artık sadece yazılım değil her türlü fiziksel ürünün yani donanımın Açık Kaynak paradigması ile sıradan insanlar tarafından bir arada işbirliği içerisinde üretilebildiği çağa girdik. Açık Kaynak ve Açık Donanımı birleştiren bu paradigmaya biz Özgür Bilişim diyoruz.

Açık Kaynak Dünyanın her yerinde pek çok insanları bir araya getiriyor ve eğitim sisteminin kendilerine sağlayamadığı olanakları Özgür Bilişim çerçevesinde sağlıyor. Örneğin kendi 3D yazıcısını yapabilen ve onunla okullarda öğrenemeyeceği harika öğrenme ihtiyaçlarını mükemmel şekilde öğrenebilen 15 yaşında bir çocuk artık hayal değil. 100 Bin dolara alıcı bulan bir protez kolu 350 dolara üretebilen bir ergen artık kimseye olağandışı gelmiyor. Aslında Açık Donanım tekerleği yeniden icat etmek değil, tekerleği üretme bilgisini Açık Kaynak haline getirerek herkese yayma anlamına geliyor.

Okullar, öğrencileri ilgi ve tutkularına göre değil onlar için okullarca tanımlanmış müfredatlarıyla yönlendirmeye çalışıyorlar. Neticede 16 yıl okuduğu halde her alanda başkalarına bağımlı ve sadece belli alanlarda iş bulabilirse karnını doyurabilecek üniversite mezunları, 12 yıl okuduğu halde bir yabancı dili etkin şekilde konuşamayan bireyler mezun ediyorlar.

AÇIK KAYNAK GÜNEŞ EVİ PROJESİ

Açık Kaynak Güneş Evi

Açık Kaynak Güneş Evi

“Açık Kaynak ile Kendi Güneş Evini Yap” bu manada çok önemli bir proje. Burada sadece insanların kendi evini yapabilmesi değil kendi enerjisini üreterek dışarıdan enerji ihtiyacını ortadan kaldırması ve evin adeta soluk alıp verircesine enerjide bağımsız olması için değişik paradigmalara ihtiyaç duymakta. İşte bu noktada Açık Kaynak ile Enerji Mimarlığını birleştirmesi açısından bu proje çok önem arz ediyor. Hayatını Enerji Mimarlığı şeklinde bir yaşam tarzının ortaya çıkması için hem teorik hem de uygulama yönünde adayan Yüksek Mimar Çelik Erengezgin hocanın bizlerle birlikte Açık Kaynak paradigması altında Güneş Evini yapmayı kabul etmesi çok sevindirici bir olaydır. Zira; Doğru Yön, Doğru Tasarım, Doğru Malzeme ilkeleriyle Enerji Mimarlığını daha önce Manisa, Bursa ve Diyarbakır gibi çeşitli illerde yapmış olduğu Güneş Evleriyle ortaya koyan Çelik Erengezgin hoca bizzat bu Açık Kaynak projesinde bulunacak ve bizleri yönlendirecektir.

Marmara Üniversitesi’nde öğrencilerimizin heyecanla yürüttükleri bu çalıştay eminim sadece Türkiye değil Uluslararası platformlarda da ses getirecektir. Şu anda Açık Kaynak olarak “Wikihouse” gibi veya “Tiny House” gibi çeşitli projeler var. Ancak Açık Kaynak Güneş Evi bu anlamda Dünyada ilktir.

Marmara Üniversitesi Rektörümüz Sn Prof. Dr. Mehmet Emin Arat ile yapılan görüşmede de kendisinin bu çalışmayı desteklediğini bildirmesi ve yeni kampüs alanında bir yer üzerinde bunu gerçekleştirmemizi sağlamaya söz vermesi çok önemlidir. Açık Kaynak Güneş Evinin diğer ilgi duyanlar tarafından desteklenmesi için bir topluluk oluşturulması öncelikli hedefimizdir. Bu amaçla gönüllülük çerçevesinde yürütülecek Açık Kaynak Güneş Evi projesine üniversite dışından ve Dünyanın her yerinden katılımların önünün açılması çok önemlidir.

Bu nedenle Enerji Mimarlığının her yönleriyle masaya yatırılacağı önümüzdeki hafta yapılacak “Kendi Güneş Evini Kendin Yap Çalıştayı”na ilgilenen herkesi davet ediyoruz. Bu ilk çalıştayda teorik düzeyde pek çok değerli bilgi paylaşılacaktır. Topluluğun oluşturulmasıyla ilgili de pek çok meselenin gündeme gelmesi ve bu noktada iyi bir birlikte öğrenme ortamının sağlanacağını ümit ediyoruz.

Sanırım gençler 23-24 Kasım tarihlerinde yapılacak 2 günlük Çalıştayın videolarını da Açık Kaynak felsefesiyle sosyal medya üzerinden herkesle paylaşacaklar.

Konuyla ilgilenen tüm dostları Öğrencilerimizin düzenlemiş olduğu bu Çalıştaya davet ediyorum.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2015 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi