Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » BDPS KRS Zulmü, Diyanet, Ekonomi, Makaleler » Diyanet’in BDPS Sorusuna yanıtı

Share in top social networks!

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA SORDUĞUM SORUYU VE VERİLEN CEVABI TAKDİRLERİNİZE BIRAKIYORUM
———————————————————–
SORU:
İçinde bulunduğumuz para sistemi faize dayalı bulunmaktadır. Bu sistem Borca Dayalı Para Sistemi (BDPS) olarak bilinmektedir. Yani ekonomide paranın var olabilmesi için birilerinin borçlanması gerekmektedir. Bu yüzden Devlet de vatandaş da sürekli bankalara borçlanmakta ve sürekli vergiler/harçlar suretiyle ya da direk faiz ödemesiyle bankalara sürekli para aktarılmaktadır. En önemlisi de bu BDPS denen sistem içinde bankalar KRS yani Kısmi Rezerv Sistemi denen sistem içerisinde parayı havadan yaratıyorlar. Bu şekilde ekonomide bankalar tarafından havadan üretilen para piyasadaki paranın %90′ından fazlasıdır. Bu işlem katılım bankalarında da uygulanmaktadır. KRS’yi sorgulamak için basit bir soru. Piyasada fiziksel olarak sadece 70 Milyar TL para varken bankalar nasıl 1.1 Trilyon TL kredi verebilmiş? Paranın bu şekilde havadan üretilmesi faiz olduğuna göre Diyanet neden bunu hiç bir şekilde halkı aydınlatmak için işlemiyor? Neden konuyla ilgili fetvalarını hiçbir yerde bulamıyoruz. Bakara Suresi’nde Faiz Allah’a harp sebebi olduğuna göre Diyanet’in BDPS/KRS denen konuya girmemesi kadar büyük vebal var mıdır?

Saygılarımla

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi

——————————————
CEVAP
—————————————–
İnsanlar borçlanırken belli bir fazlalık (faiz) vererek borçlanabildikleri gibi, karz- hasen yoluyla da borçlanabilirler. Faiz akitlerde şart koşulan fazlalığın adıdır. Dolayısıyla dinen geçerli bir zorunluluk olmadıkça borçlanırken belli bir fazlalık (faiz) vererek borçlanmak haramdır. Karz- hasen (fazlalık alma söz konusu olmaksızın ödünç verme) yoluyla borçlanmak ise caizdir. Bizim Kurum olarak bankaların işleyişine ve piyasaya müdahale yetkimiz yoktur.

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

7 Comments

 1. Osman BAYKARA diyor ki:

  Cahilce ve cevap vermiş olmak için verilmiş bir cevap ya da halka bunu anlatmaya maçamız yemez denmek istenmiş :)

 2. Osman Kirici diyor ki:

  Saçma sapan bir cevap bu. Müdahale etmek bir yana bu konuda tek bir söz bile söyleme gereği duymadılar. Yazıklar olsun!

 3. nazım nur diyor ki:

  genelevlerden içkiden ve kumardan alınan vergilerle diyanetin imamların maaşları ödeniyor. türkiyenin en ballı mesleği imamlık.
  aldığı maaşın kaynağına gıkını çıkaramayan imam devletin faiz sistemini mi eleştirebilecek?

 4. aslan köksal diyor ki:

  o halde gültekin bey biz ne yapacagız lütfen sorun zaten insanlık sorunu çözüm iktisat ve kanaatla hayattan tecritmi bu olmamalı…cevaplamanızı bekliyorum

 5. Gultekin Cetiner diyor ki:

  Aslan kardeşim mevcut eğitim sisteminin ezberlettiği değersayım içerisinden çıkmanız gerekiyor. Ufuk Hattı’nda ilk 5 bölümü izlemenizi tavsiye ederim.
  Selam sevgi ve saygılarımla

 6. Cem diyor ki:

  Çözüm aslında basit ey cemaat. Ama Müslümanlar olarak çoğu kimse buna katlanmak istemez. İsveç’te JAK adında bir banka var.Full reserve çalışıyor. J,A,K, isveç dilinde emek, kaynak, toprak kelimelerinin baş harfleri. Faizin haksız kaynak transferi olduğunu düşünerek üretimi arttırmak ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla bu sistemi kurmuşlar. Batı avrupalılar bunun üzerine çok tez yazmış. Ben de o vesileyle haberdar oldum. Burda herkes mevduatını koyuyor, banka da mudilere koyduğu mevduata ve vadesinin uzunluğuna göre bir puan veriyor. Kredi isteyenler bu puan sıralaması yapılarak kredilerini alıyorlar. Mudiye herhangi bir faiz geliri, kredi alana da bir faiz uygulanmıyor. Şimdi gelelim bu ülkede bunun neden olamayacağına. Bir: %15-20 reel enflasyonun olduğu bir ülkede hiçkimse parasını getirisiz olarak bir yere uzun süreli park etmez. Serveti erir. İki: İslami kesimin bir bölümü dünyalıklarına o kadar düşkün ki dinin emri de olsa “kar payı”ndan vazgeçmez.

 7. diyanet işleri sadece iyilik güzellik hoşgörü sabır merhamet vs’den bahsettikten sonra olcağı budur..trabzonda İki yıllık kuran kursu öğretmeniyim, daha bir kerecik faizden bahsedeni müslüman din görevlisine rastlamadım. atatürkün resmini namaz kıldığımız öğretici odasından indirdik diye fırça yedik müftü beyden.. bunlarda bu pısırıklık bu korkaklık olduktan sonra salla başı al maaşı tabi, niye karışsınlar efendim piyasaya.. laikliğe karışma, siyasete karışma, adalete karışma, piyasaya karışma.. sen bitek mevlüt okut, kutlu doğum kutla.. devlet ödeneği akıtıyor nasılsa peşin peşin..!!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2013 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi