Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bankacılık, BDPS KRS Zulmü, Ekonomi, Makaleler » Ekonomide para nasıl var oluyor?

Share in top social networks!

Ekonomide para nasıl var oluyor?
Prof. Richard Werner’in deneysel kanıtlarla ispatladığı üzere 3. teorinin ışığında Borca Dayalı Para Sistemi ‘nin (BDPS) yeniden düzenlenmesi gerektiğini söylemiştik. Aşağıdaki şekil böyle bir çalışmanın ürünüdür. Yuvarlaklar birbirinden bağımsız olarak paranın çıktığı kaynakları göstermektedirler. Burada en önemli nokta bankaların KRS teorisinde dendiği gibi para yaratmada aracı kurumlar olmadığı direk parayı yaratabildikleridir. Rezerv olarak bulunan mavi para bankalar ve Merkez Bankası arasında kullanılmak üzere Merkez Bankalarının yarattığı para olup ekonomiye hiç girmemektedir.

Şekil hızlıca çizildi üzerinde muhtemelen revizyonlar olacaktır. Önerilere açığız.

Kafaları karıştırmamak için sadece ekonomide paranın var oluşu ve paranın ilk olarak hangi noktalardan çıktığı gösterilmektedir. Çalışmanın ilk sürümü olup konuyla ilgili çalışanlara ışık tutacağını umarım.

Not: İlk defa konuya ilgi çekmesi ve Çare Sizsiniz programında konunun daha iyi anlaşılmasına sağladığı katkılar için Dr. Sabri Öncü hocaya teşekkür ederiz.

Prof. Richard Werner’in ilgili makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

BDPS - Para ekonomide nasıl var oluyor?

BDPS - Para ekonomide nasıl var oluyor?

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:,

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2016 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi