Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Ekonomi, Kampüsler, Makaleler, Sürdürülebilir Kampüs, Üniversiteler, Yükseköğretim » Gecekondu Üniversiteler

Share in top social networks!

GECEKONDU ÜNİVERSİTELER

Planlı Eskitme kapsamında inşa edilen yeni üniversitelere kısa bir eleştirel yazı…

PLANLI ESKİTME VE YENİ ÜNİVERSİTELER
Üniversiteler kendilerine ait gelenekleri asırlarca ayakta durabilen binalarda oluştururlar. Bu üniversitelerin binalarına bakarak az çok kendileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ülkemizde son yıllarda açılan üniversitelerde binaların çoğu planlı eskitme ürünleri olarak ömrü 40-50 yıl olan betonarme şeklinde yapılıyorlar. Yani bugünkü üniversitelerin binaları 50 yıl sonra var olmayacak demektir. Oysa üniversiteler yüzlerce hatta binlerce yıl ayakta durması beklenen kurumlardır.

Bizde son yıllarda açılan yeni üniversitelerin hemen hemen tümü, aman gençler ortada kalmasın mantığıyla ortaya çıkarılan gecekondu üniversitelerdir. Kendi parasının sahibi olamayan* ve parayı ancak bankalara borçlanmak suretiyle elde edebilen ve üniversite kuruluşunu bütçe kısıtları nedeniyle 20-30 seneye yayan bir devletin hele bir de kuruluş yıllarında öğrenci sayısının üstel olarak artması düşünülürse nasıl gerçek üniversiteleri kurması beklenebilir?

Her ile bir üniversite kapsamında açılan üniversitelerin kaç tanesi kendi yöresel, tarihi geleneklerini barındırıyor? Kentsel dönüşüm kalıntısı 50 yıl ömürlü dev gecekondu yığınlarının yüzlerce yıl sonrasını hayal edebiliyor musunuz? Acaba kaç kere yıkılıp yapılmaları gerekecek? Binaları sürekli yıkılıp yeniden yapılan üniversitelerin gerçek anlamda üniversite olmaları mümkün müdür?

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner
16 Ağustos 2014, Cumartesi

* Para sistemiyle ilgili konuları BDPS/KRS altında işliyoruz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2014 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi