Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Ekonomi, Makaleler » İKİ FİLM ELEŞTİRİSİ

Share in top social networks!

İKİ FİLM ELEŞTİRİSİ (ÜCRETLİ/ÜCRETSİZ KÖLELİK MESELESİ)

Dün program sonrası eve vardığımda artık her türlü filmin kanalı haline gelen Kanal 7′deki Hülya Koçyiğit ve Çetin Tekindor’ın Yavrularım filmini izlerken ağlayan aile efradıyla karşılaştım. Anne (Hülya Koçyiğit) kanser hastası olduğu ve kısa bir ömrü kaldığı için adeta iskele Babası (Çetin Tekindor) rolündeki şahsın gözü önünde yavrularını ölmeden önce sağa sola dağıtıyor.

Hemen saçmalığı farkettim. Bunu filmde evlatlar rolündeki çocuklar da farketmiş annelerine neden babaları varken kendilerini dağıttığını sorup durdu yavrucaklar. Filmin adı Yavrucaklar olsa daha iyiydi.

Filmin geçtiği oturdukları evlerine ve bahçesine bakın. Orada 1-2 inek, birkaç tavuk atsalar, bir de hep beraber ekseler gül gibi geçinip gidecekler. Ama geçimlik ekonomiden anlamayan muhtemelen senaryosunu ekonomistlerin iğdiş ettiği birisinin ürettiği filmde illa ki ev reisi ücretli köle olacak, evde ücretsiz köle (anne) çocuklara bakacak. Ücretli köle olan baba çocukları bırakacak kimse olmadığından yuvasının dağılmasına göz yumuyor. Filmde tüm kurgu dilenciliğin bir gömlek üstü olan ücretli emeğin geçimlik için tek yol olduğu varsayımı üzerine yapılmış. Türk filmlerinde aynı zihniyet felci ücretli köle durumundaki babanın ölüp ekonomistlere göre bir değer ifade etmeyen ücretsiz köle durumundaki annenin sağ kaldığı senaryolarda da kendini gösteriyor.

Geçenlerde Anneler ve Kızları diye acıklı bir Türk filmi daha vardı. Klasik hikayede köyde baba ölür ve geçim yükü anne üzerine kalır. Anne (Yıldız Kenter) sanki ücretsiz köle olmak zorundaymış ekonomik olarak hep işe yarar sayılmayan ücretsiz işler yapmak zorundaymış gibi köyü ve oradaki geçim imkanlarını bırakır şehre göç eder ve haliyle orada geçim derdine düşer. Tesadüf bu ya şehirde ücretsiz köle olmaya mahkum kocasını kaybetmiş başka bir anneyle (Neşe Karaböcek) karşılaşır. Köyden gelen anne (Yıldız Kenter) geçim derdiyle ücretsiz köle rolünü oynamaya gönüllü şekilde sesi sayesinde ücretli köle olabilecek anne (Neşe Karaböcek) yanında karın tokluğuna kalmaya razı olur. Bu yaşam tarzının çocuklar ile ilişkisini başarıyla anlatan filmde de aynı öğretilmiş çaresiz kurgu var. İki film de Ortodoks ekonomist zihniyetin toplumu nasıl felç ettiğini filmlerdeki yansımalar olarak ortaya koymaktadır.

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner
04/09/2014

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2014 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi