Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Ekonomi, Makaleler » KRS Nedir?

Share in top social networks!

KRS Nedir?

KRS, bugünkü bankacılıktaki yoktan para var etmenin yani müşterilere kredi vermek suretiyle sanal olarak havadan para yaratmanın adıdır. KRS Kısmi Rezerv Sistemi anlamına gelmektedir.

BDPS (Borca Dayalı Para Sistemi) ve KRS (Kısmi Rezerv Sistemi) konusunda yazarken farklı ifadeler yerine herkesin BDPS ve KRS kavramlarını kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bu konuda aynı kelimeleri kullanırsak  farkındalık oluşmasında daha uygun olacaktır.

Bugün piyasadaki paranın %90′lık kısmını bankalar havadan yaratmaktadırlar. Para yaratmaları süreci de o kadar basittir ki …

Bankaların para yaratması için sadece kredi almanız yeterlidir. Aldığınız kredi bilgisayar kayıtlarından anında yaratılan para haline gelir.

BDPS sisteminde KRS ile yaratılan her kuruş para aslında  borçtur. Yani Borç=Para veya Para=Borç tur. KISACA BU SİSTEM DE BORÇ VARSA PARA VARDIR. BORÇ YOKSA PARA DA YOKTUR.

Bunun yıkıcı etkisini BDPS ile ilgili Issız Ada Hikayesinde okuyabilirsiniz.

Kısmi Rezerv Sistemini (KRS) anlamak için aşağıda Zeytinyağı bankacısının hikayesini tavsiye ederiz.
Zeytinyağı bankacısının sonu


Kısmi Rezerv bankacılığını
anlatırken “Pek çok ekonomi hocası ilgili derslerde “Aynı şeyi çok müşteriye sattığınız halde tutuklanmayacağınız tek meslek bankacılıktır” derken Kısmi Rezerv Bankacılığını (fractional reserve banking) kastetmektedir.” demiştik.  Gelin şimdi bu işi fiziksel olarak yapmaya çalışıp tutuklanan adamın hikayesini anlatalım.

Kısmi rezerv sistemi fiziksel olarak sürdürülebilir değildir. Ancak kâğıt para ve günümüzde de sayısal bilgiden ibaret elektronik para sayesinde mümkün olabilmektedir. 1971 yılında Nixon’ın altın penceresini kapatmasıyla bugünkü devasa boyutuna ulaşmıştır. Fiziksel olarak sürdürülemez olduğunu göstermek için yaşanmış bir örneği hatırlatalım.

1960′lı yıllarda Yemeklik Sıvıyağ Kralı (Salad Oil King) olarak bilinen Anthony DeAngelis kısmi rezerv bankacılığını model alarak bunu sıvıyağ stoklarında uygulamış.

DeAngelis, bankacılardan esinlenerek sıvıyağın da para gibi mübadele edilebilirlik, herkesin aynı anda çekmek istememesi gibi özelliklerinden dolayı çok büyük depolar inşa eder. Kendisi “Allied Crude Vegetable Oil Company” adıyla dev ambarlara sahip işletmesinde çok miktarda yağ tankına sahiptir. Önce milyonlarca litreye yakın yağı satın alarak tanklarında toplayan DeAngelis depolarında yağ olduğunu kanıtlamak için bu faturaları kullanır. Bunlarla çeşitli bankalardan bol miktarda kredi de alır.

Daha sonra bu yağın %90’ını sattığı halde çok sayıda müşterinin yağını onlar adına depolamaya ve depo ücreti de almaya başlar. Bazı müşteriler gelirse diye %10 yağı yerinde bırakan uyanık tacir deponun kalan %90 kısmına su basar. Yağın su üzerine çıkma gibi bir fiziksel özelliği olması nedeniyle gelen teftişlerde de kimse tankların altındaki suyu fark etmez.

Bu şekilde piyasadaki yağ fiyatlarını kısa sürede kontrol etmeye ve yurt dışıyla da aynı işi yapmaya başlar. Sonunda sahip olduğu yağ rezervlerinin tüm Amerika’dakinden fazla olduğu gözükünce ciddi bir denetimde hilesi sona erer. 7 sene hapse mahkûm olur.

Ancak fiziksel şekilde sürdürülemeyecek olan bu sistem günümüzde bankacılıkta rahatlıkla sürdürülebilmektedir. Düşünsenize toplam büyüklüğü 70 trilyon dolar olan dünyayı 10 kereden fazla satın alabilecek 760 trilyonluk para büyüklüğünü. Bu büyüklük içinde altının miktarı sadece 468 milyar dolar. Yani dolar altın penceresinden çıkarılmamış olsaydı ve küresel para dolar ekseninde kısmi rezerv bankacılığı bu kadar yaygınlaşmasaydı bugün ancak 468 milyar dolara nispetle bir dünyadan bahsedebilecektik.

Bugünkü 760 trilyonluk para ve para türevlerine baktığımızda sadece bir bankanın 78 trilyon dolar ile dünyayı satın alabilecek mevduata sahip olduğunu, 5 küresel bankanın 238 trilyon dolarla dünyayı birkaç kez satın alabilecek rakama sahip olduğunu görüyoruz. İyi de birden fazla dünya yok ki…

Kısaca dünyada gözüken bu kadar paranın hayali olan %90’lık kısmı bankaların kısmi rezerv sayesinde havadan “yarattığı” miktardır.

Borca dayalı dediğimiz bu finans sisteminde kısmi rezerv bankacılığı sanırım küresel krizin boyutlarını göstermektedir.

 

KRS VİDEOSU
KRS aşağıda 4 dakikalık videoda anlatılıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

5 Comments

 1. Ömer diyor ki:

  Yukarıdaki “BDPS” ve “Issız Ada Hikayesi” ifadelerine link bağlar mısınız?

 2. [...] Cari açık ve yastık altındaki altınlar KRS Nedir? Isınmak için 2 milyon dolar yakan adam Metrobüsler özelleştirilecek mi? [...]

 3. [...] Yabancıya toprak satışı Cari açık ve yastık altındaki altınlar KRS Nedir? Isınmak için 2 milyon dolar yakan [...]

 4. cihan çaylak diyor ki:

  Hocam,

  Tüm yazılarınız için teşekkürler,

  uyan dünya uyan diyorum,

  Saygılar…

 5. merve diyor ki:

  Bdps ve krs icin ne gibi önlemler yada çalışmalar yapabiliriz?

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2012 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi