Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Ekonomi, Makaleler, Politika » Macaristan’da neler oluyor?

Share in top social networks!

Macaristan’da neler oluyor?

Macaristan'da neler oluyor?

Macaristan'da neler oluyor?

Olan kısaca şu. Macaristan, Borca Dayalı Para Sistemi yoluyla sadece insanları değil artık ülkeleri esir almaya başlayan küresel bankerlere karşı direniyor. Onlar da AB, ABD, IMF, Dünya Bankası vs kurumlarıyla onları yola(!) getirmeye çalışıyor. Macaristan direnirse sömürüden kurtulur. Direnemezse sonu Yunanistan’dan beter olur.

Haberdem’de konuyla ilgili en son haber: Macaristan’a bir hafta süre verilmiş.

Haberi aşağıda aynen paylaşıyoruz.

Macaristan’a Bir Hafta Süre 12 Ocak 2012 Perşembe 08:47
Avrupa Komisyonu, bütçe açığını kapama konusunda gerekli adımları atmadığı gerekçesiyle Macaristan’ı uyardı.

Budapeşte ve Brüksel arasında geçen haftalarda tırmanan gerginlik, Avrupa Parlamentosu’na taşındı.

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan toplantı, Macaristan’a karşı ciddi uyarılar içeriyor.

Toplantıda açıklanan kararlara göre, Brüksel Budapeşte’yi hem ekonomik hem de toplumsal hayatta ve demokrasi hayatında attığı adımlar nedeniyle suçluyor.

Toplantıdan çıkan ilk karar, Macaristan’ın Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısı gündemine taşınması yönünde verildi.

Avrupa Birliği yetkilileri tarafından alınan ikinci kararda, Macaristan’a tartışmalı 3 yasasını geri çekmesi için bir hafta süre tanındı.

Bu kararlar, Macar ekonomi ve bütçe politikası ile demokratik hakları kısıtlayan yasalara karşı en ağır önlemlerin alınabileceği anlamına geliyor.

Bu önlemlerin başında Macaristan’a yönelik Avrupa Birliği yapısal dönüşüm yardımlarının kesilmesi geliyor.
TrtHaber
TrtHaber’de yayınlanan bu haberden sonra yazarımız Prof. Dr. Gültekin Çetiner’in daha önce değindiği bir konuyu hatırlatmakta yarar görüyoruz…
“Macaristan’a dikkat

Parayı hala devletler basıyor zannedenlere Macaristan’ı iyi takip etmelerini öneriyorum. Macaristan, fiziksel para üretme mekanizması olan devlet tahvili yani bankalara borçlanma ihalesini faizler aşırı yüksek olunca iptal etti. Ardından Borca Dayalı Para Sistemini terk edecekleri yönünde izlenim veren Merkez Bankasının devlete bağlanması yönünde Anayasa çalışması yapıldı ve kabul edildi.

IMF ve AB yetkilileri Merkez Bankasının devlete bağlanacak olması nedeniyle protesto için ülkeyiterk ettiler.

Olayın farkında olmayanlar Macaristan’da diktatörlük geliyor diyerek küresel bankacıların değirmenine su taşıyorlar. Anayasada yargı kurumlarının bağımsızlığı gibi konular elbette ayrı olarak düşünülmelidir ama Macaristan Merkez Bankası konusunda işin sağcılık ve solculukla ilgisi yok. Desteklenmesi gerekir. Yeni anayasa konusunda koparılan fırtınanın gerçek sebebi de Merkez Bankasının devlete ait olma ve parayı bankalara borçlanmadan devletin basması ihtimalidir.

Macaristan Merkez Bankası’nda devletin ağırlığının artırılması yönünde anayasa değişikliği çalışmalarına başlanmasından beri Macaristan’la ilgili ABD ve AB tarafından sürekli açıklamalargeliyor. Hatta bir ABD yetkilisi sanki AB’nin patronuymuş gibi Macaristan AB’den bile çıkarılabilirdemiş.

Macaristan’la ilgili son günlerdeki haberleri iyi değerlendirmek ve yanıltma haberlerine itibar etmemek lazım.

Macaristan’ın Merkez Bankası konusunda yapmaya çalıştığı şey doğrudur ve gerçekleştirebilirlerse güzel bir örnek olurlar. Küresel bankerlerin elinden ve “öğretilmiş çaresizlik” açmazından kurtulurlar.”

HaberdemCom

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

4 Comments

 1. Selim aydın diyor ki:

  selamun aleyküm hocam
  Son aldığımız henüz teyid edilmeyen bir habere göre Yiğit Bulut başbakanlık özelleştirme danışmanlığına getirilecekmiş. Eğer doğruysa ve Yiğit Bulut’ta görevi kabul ederse insanın bu ne perhiz diyesi geliyor. Yıllarca hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi durdu. şimdi ise görevi isterse tükürdüklerini yalamış olacak. Bana kalırsa Yiğit Bulut BDPS’yi tam anlamış değil. Fili yoklayan kör gibi Fil’in sadece bir ayağını tarif ediyor. Eğer BDPS’yi bütün enstrümanlarıyla bilse bu gidişin hükümetle düzelemeyeceğini bilerek görevi red eder. sizin fikriniz nedir.?

 2. Gultekin Cetiner diyor ki:

  Aleykumselam
  Kıymetli Selim bey
  Size aynen katılıyorum. Yiğit Bulut sadece BDPS’nin yıkıcı sonuçlarını görüyor. Aksi yönünde kanaat oluşturan herhangi bir ifadesine rastlamadım. Dediğiniz gibi bu yeterli değil. Zira faiz lobilerine karşı gerçek mücadele ancak bu hileli BDPS’yi anlamakla mümkündür. Bu zulüm sistemini değiştirmedikçe olan havanda su dövmektir… Günü gelince kaldıraca koymaya karar verdiklerinde bu sistem içinde yapacakları pek bir şey olmaz. BDPS’yi değiştirmeye karar verirlerse tarih yazarlar. Ancak önce anlaşılması lazım.

  Farkındalık oluşturmak gerekiyor. Burada hepimize iş düşüyor. Faiz lobilerine mücadele edelim ifadeleri hükümette en üst düzeyden dillendirilmeye başlandıysa umut taşımak istiyorum. Zira insan denen varlıkta herşeye rağmen bu cevher vardır…

  Ülkedeki her görüş ve düşünce grubu bunu kuvvetle istememiz lazım. Örneğin BDPS’yi anlayan herkes en az 10 kişiye anlatmalı ve anlattıklarına da aynı şeyi söylemeli.

  Kısaca “insanlar paranın nasıl üretildiğini bilirse ertesl gün devrim olur”….

  Selam sevgi ve saygılarımla

 3. Selim aydın diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam.
  Dediğiniz gibi. Yiğit Bulut’un gördüğü fonksiyon, kaza mahalline gelen trafik polisinin telsizle merkeze bilgi vermesinden farksız. Kazanın nasıl olduğunu bilmiyor.
  Biz de elimizden geldiği kadar çevremizdeki ”öğrenilmiş çaresizlik’ kurbanlarına BDPS’yi anlatmaya çalışıyoruz. Ancak bilim şunu ıspatlamıştır ki; insanlar gördüklerini, duyduklarından daha kolay anlıyor ve daha zor unutuyorlar. Yani öğrenmede görsel anlatım, sözlü anlatımdan daha etkilidir. Bunu için BDPS’yi insanlara anlatmamızda daha çok görsel argümana ihtiyacımız var. Umarım bu yönde bir çalışma başlar da işimiz daha kolaylaşır.

 4. Gultekin Cetiner diyor ki:

  Aleykumselam
  Selim bey
  Süper tabir: “…kaza mahalline gelen trafik polisinin telsizle merkeze bilgi vermesinden farksız. Kazanın nasıl olduğunu bilmiyor”
  Tebrik ediyorum.. Dediğiniz gibi kendisi olay yerine gelmiş polis gibi mevcut delillere bakarak suçlu olduğunu sandığı kişilere karşı bir şeyler söylüyor. Oysa kaza denilen şey sistematik bir çarpma/soygun. Kendisi BDPS dediğimiz soygun sistemini anlayarak kazanın aslında büyük bir soygunun parçası olduğunu anlayabilir. Bizim görevimiz söylemek.
  Selam sevgi ve saygılarımla

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2012 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi