Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Ekonomi, Makaleler » Samanlıkta kaybolan iğne

Share in top social networks!

Hocanın samanlıkta iğne arama hikayesini herkes bilir. Sizler için tekrar uyarladık.

Gültekin

Samanlıkta kaybolan iğne

Hoca karar verir bir gün eşeğin semerini tamire. Alır ahırda iğneyi eline, başlar semeri dikmeye.

Derken iğneyi elinden düşürür. Tabi ahır karanlık, iğneyi bulmak pek güçtür.

Aklına parlak bir fikir gelir. Onun derdi artık iğne bulmak değil. İnsanlara güzel bir ders vermektir.

Çıkar ahırın dışına ve başlar sokakta iğneyi aramaya. Merak edenler katılır iğne arama kervanına. Sokak derken mahalleli katılır arama çalışmalarına.

Artık iğneyi bulmak tüm köylü için gurur meselesidir. Ne demek? Aranan yer alt tarafı küçük bir sokak değil midir? “Koca köy. Nasıl bulamaz bir iğneyi?” nidaları yükselir.

İçin için gülen hoca, köylüyü daha da teşvik etmek için önderlik eder onlara. Güya bulmak için iğneyi bakar sürekli oraya buraya.

 

Hoca aslında bir yandan acımaktadır köylüye. Keşke soran olsa da bitiriverse dersini bir an önce.

Saatler geçip de aramaktan bitap düşen bir köylünün aklına gelir, sormak hocaya. Belki son verir diye biçare köylünün çektiği acıya.

“Hocam sen tam olarak nerede düşürmüştün iğneyi?” diye umutsuzca sorunca zavallı köylü. Hoca zikreder yedi asırdır hatırlanan ve daha nice hatırlanacak sözü. “İğneyi ahırda düşürmüştüm” deyince açılır köylünün fal taşı gibi gözü.

Kızar köylüler hep beraber. “Bre hoca. Ahırda kaybettiğin iğneyi bize niye sokakta aratırsın?” derler. Hoca, “Niyetim kötü değildi. Orası karanlıktı burası aydınlık.” derken epeyce terler.

Hoca elbette ahmak değildi. Ahırda samanların arasında kaybedilen iğnenin sokakta aranmayacağını herkesten iyi bilirdi. Meselenin çözümünün yanlış yerde aranmakla bulunamayacağını ibretli şekilde öğretmekti tüm derdi.

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi