Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bankacılık, BDPS KRS Zulmü, Ekonomi, Makaleler, Sosyal Kredi » SOSYAL KREDİ EKOLÜ VE C.H. DOUGLAS

Share in top social networks!

SOSYAL KREDİ EKOLÜ VE C.H. DOUGLAS

SOSYAL KREDİ EKOLÜ VE C.H. DOUGLAS

SOSYAL KREDİ EKOLÜ VE C.H. DOUGLAS

Borca Dayalı Para Sistemi’ni (BDPS) 1920′li yıllarda keşfeden önemli isimlerden birisi C.H. Douglas’tır. Her vatandaşa belli gelir verilmesini ilk defa ortaya atan kişi olup Sosyal Kredi ekolü diye bir ekol kurmuştur. Issız Ada Hikayesi diye anlattığımız hikayeyi yazan kişi de Sosyal Kredi ekolünden Douglas’ın takipçilerinden olan Louis Even’dır.

Douglas meşhur A+B kuramıyla, üretilen malların toplam fiyatlarının işçilere ödenen maaşların, ücretlerin ve primlerin toplamından fazla olduğunu görmüştür. İnsanların satın alma gücündeki bu yapısal zorunlu eksikliğin mevcut Borca Dayalı Para Sistemi’nde kredi ile yani insanların borçlanmasıyla giderildiğini ve bunun geriye dönülmez şekilde bir kölelik ortaya çıkardığını görmüştür. Bunu tamamlayabilmek için her vatandaşa belli miktarda paranın verilmesini önermiştir. Sosyal Kredi ekolü bu belli miktarla ilgili pek çok formülasyon geliştirmiştir. Hatta bununla ilgili pek çok ülkede siyasi parti de kurulmuş ve değişik yerlerde bunu uygulama imkanı bulmuşlardır. Para Sistemindeki bozukluğu fark eden bu hareketin bazı yerlerde seçimlerde başarılı olmasına rağmen hareketin neden başarısız olduğu konusunda C.H. Douglas’ın kendi eleştirileri de bulunmaktadır.

Douglas’ın görüşlerinin Ezra Pound’un şiirlerini etkilediği söylenmektedir.

Ülkemizde Sosyal Kredi Ekolü çok uzun süre önce tartışmaya ve araştırmaya açılmalıydı. Şahsi olarak düşüncem sosyal kredi ekolünün sorunun teşhisinde çok önemli yer tuttuğu ancak çözümler konusunda modern ekonomik anlayışın ötesine geçemediği yönündedir. O yüzden bizim gerçek değersayımımız açısından çözümler ortaya koymamız elzemdir. Bizim değersayımımıza uygun çözümler için Ivan Illich ve Karl Polanyi gibi batının kendi içinden modern dünyanın sorunlarını gören düşünürler ile İslam Dünyası’ndan pek çok eski düşünürü anlamak gerekmektedir. İbni Farabi, İbn Haldun, İbn Rüşd gibi düşünürler bu yüzden anlaşılması gereken önemli düşünürlerdendir. Ancak bunların hepsini aşmalı ve yüzyıla uygun yepyeni bir çözüm anlayışını çıkarmalıyız. Çare Sizsiniz program serisi işte böyle bir çabanın ürünüdür.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2016 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi