Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Ekonomi, Makaleler » Yüzyılın grafiği

Share in top social networks!

Yüzyılın grafiği

Borç doygunluğu

Hatırlarsanız mevcut büyüme paradigmasını reddederek “atın bu büyüme formülünü çöpe” demiştik. BDPS dediğimiz borca dayalı para sisteminde büyüme ve borç arasında sıkı bir ilişki vardır. Kısaca söylersek büyümeyi sürdürdüğünüz oranda borçlanmaya devam edersiniz. Büyümeniz yavaşladığı ve sürdürülemez noktaya geldiği anda girdaba girdiğinizin resmidir. Yunanistan, İtalya.. Bugünlerde İspanya ve hatta Fransa.. Sırasıyla bunların hepsi girdaba girecek. Borcun milli gelire oranı %85′leri geçtiğinde artık geri dönülmez noktaya gelinmiştir.

Pekiyi Amerika ne durumda?

Bakmayın siz Amerika’nın AB’den daha iyi gözüktüğüne. Aslında ABD’nin durumu daha kötü. Aşağıdaki Borç Doygunluğu grafiği bunu gösteriyor. Artık yeni borçlar büyümeye katkı sağlamıyor.

Bu grafik kısaca Büyümedeki değişimin Borçtaki değişime oranıdır ve 1 değerinden yüksek çıkması gerekir. Ama grafikte eksilere doğru inmiş gözüküyor. Borçlanmadaki artış azalmadığına göre geriye büyümede eksi durum söz konusu.

 

 

Borç Doygunluğu

Borç Doygunluğu

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi