Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Genel, Makaleler, Resimler » Bakış açısı

Share in top social networks!

Bakış açısı

Olaylara bakış açısı yani ne taraftan baktığınız çok önemlidir. Bu bakışta, kabullerimiz, inançlarımız, önceki bilgi birikimlerimiz, bulunduğumuz çevremiz, kabullerimiz vs herşey etkili olur. Örneğin, Mısır’da camiden çıkan tipik bir vatandaşa necisin diye sorarsanız solcuyum diyecektir. Türkiye’de bunu sorduğunuzda aldığınız cevap muhtemelen sağcıyım olacaktır.

Aşağıdaki resme soldan bakarsanız yan profil, sağdan bakarsanız yarım ön profil görebilirsiniz. Çoğu durumda bir tarafı %100 haklı diğer tarafı %100 haksız şeklinde nitelemek yanlıştır. Olaylara bakış açısı önemli olup hakikate erişme farklı yönlerden bakabilmeyi diğer insanların tarafından da bakabilmeyi ve en önemlisi büyük resme bakabilmeyi gerektirir. Buna yanal düşünme (lateral thinking) denmektedir. Aşağıdaki resimde resmin sol tarafı bilinçli şekilde arka plan rengiyle boyanmıştır. Boyama sırasında sınır yandan profil oluşturacak şekilde oluşturulmuştur. Büyük resmi görmeden sağ veya sol diye ön kabullerle baktığımızda farklı sonuçlara ulaşabiliriz. Bunlar tüm hakikatin birer parçaları ama kendisi değildir. Hakikatte insanları yanıltmak için üzerinde oynanmış olan resimden bahsetmek mümkündür.

Not: Bu yazıyla ilgili olarak Kristof Kolumb’un yumurtası yazısına da bakabilirsiniz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi