Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bisiklet Devrimi, Genel, Makaleler, Ulaştırma » Bisikletliler Derneği Etkinliği

Share in top social networks!

BİSİKLETLİLER DERNEĞİ ETKİNLİĞİ (25 EYLÜL)

Bisikletliler DerneğiBugün Bisikletliler Derneği’nin Avrupa Ulaşımda değişim haftası Bisiklet etkinliği kapsamında Genel Başkan Murat Suyabatmaz’ın davetiyle sabah 09:30′da Kadıköy’deydik. Başta Bisikletliler Derneği Genel Başkanı ve diğer Dernek yöneticileri olmak üzere tüm Bisikletli gönüllülerle Kadıköy-Maltepe-Kadıköy olmak üzere 30 Km’den fazla yol kat ettik. Arada 1 saata yakın Maltepe Veledrom’da ve yarım saatten fazla da Kadıköy’e yakın Delta Bisiklet’te eğlendik. Bu arada Maltepe’de bisiklet talimi yapmak veya öğrenmek isteyenlere için güzel bir Veledrom olduğunu da öğrenmiş olduk.

Arada kısa süreli tatil döneminde bisiklet kullanımlarını saymazsak bisikleti ulaşımda alternatif ulaşım aracı olarak kullanmayalı neredeyse 20 yıl olmuş. İngiltere’de öğrenci olarak bulunduğum 6 yıl boyunca bisiklet benim için vazgeçilmez bir ulaşım aracıydı. Ev ve okulum arası yürüme mesafesi olması haricinde bisikleti sürekli kullandım. Manchester ve Oxford’da bulunduğum yıllarda ulaşım için vazgeçilmezdi. Hayatında hiç bisiklete binmemiş başka arkadaşları da teşvik ettim onlar da canavar gibi bisiklet sürücüsü oldular. Batıda her gün kar ve yağmur demeden güvenle bisiklet kullanabiliyorsunuz. O zaman kask aldığımı bile hatırlamıyorum. Ancak Türkiye’de maalesef bisikletliler için yaşam daha zor. O yüzden konvoya katılan arkadaşlara dediğim gibi; bisikletliler Türkiye’de ulaşımda alternatif bir ulaşım oluşturma yolunda gerçek birer devrimci. Bisiklet Derneği ve Delta Bisiklet’in ikramlarıyla Molalarıyla birlikte zevkle 3 saatten fazla süren bisiklet turu harika oldu.

Bu arada yaşadığım semtin Maltepe olması nedeniyle bazı istatistikler tutma imkanım oldu. Bir kere üniversite ve evim arası aşağı yukarı trafikte aynı zamanı alıyor. Yaktığım benzin cabası. Sağlıklı yaşamı da unutmayın. Konvoy halinde gitmemize rağmen saatte 15 km hız yapmışız.

Bu vesileyle yetkililere tekrar seslenmek istiyorum. Karayolu ve karayolu köprüsü yaptığınızda övünüyorsunuz. Oysa yapılan her karayolu hem bankalara borç, hem araba lobilerine ve hem de petrol lobilerine bağımlılık yaratıyor. Şehirlerde gerçek bir ulaşım alternatifi olarak bisikletli gerçekten istiyorsanız yapacağınız şey çok basit İstanbul’un her yerine ayrılmış bisiklet yolları yapacaksınız. Gerçek bir devlet sadece yol yapmakla kalmaz insanların hiçbir şekilde kitlesel spor yapmadığı spor tesislerine milyarlarca lira akıtacağınıza her yere bisiklet yolu yapınız. Unutmayın 2 şeritten 40 Bin bisikletliyi 1 saatte geçirirsiniz ama aynı yolcuları karayolundan arabayla geçirmek için 12 şerite ihtiyaç var. Bisiklet yolu yapmamanın bence tek açıklaması var. Vergi toplama sevdası. Ama bununla neler kaybettiğinizi asla anlayamazsınız.

Ben tekrar bu fırsatı verdiği için Bisiklet Derneği adına Genel Başkan Murat Suyabatmaz’a ve diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum. İstanbul’da Bisiklet Devrimi’nin gerçekleşmesinde bir damla kadar katkımız olması için bisikleti daha aktif kullanmaya karar verdiğimi ifade etmek istiyorum. İnşallah çok daha güzel yerlere gelecektir.

Tüm bisiklet gönüllülerini Ulaşımda Bisiklet Devrimi’ne davet ediyoruz.

Sevgi ve saygılarımla

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner

Not:

  1. Çay TV’de Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz ile gerçekleştirdiğimiz programa “Ulaşımda Bisiklet Devrimi” bağlantısından ulaşabilirsiniz
  2. Çay TV’de diğer ilgili programa “Ulaşımda Üç Bağımlılık” bağlantısından ulaşılabilir.
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2016 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi