Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Eğitim, Genel, Makaleler, Yükseköğretim » Üniversite Tercih Rehberi

Share in top social networks!

Üniversite Tercih Rehberi

LYS sonuçlarına göre tercih sürecinin bitmesine çok az süre kaldı. Tercih için yarın son gün. Hala tercih yapamamış, tercihte zorlananların bu yazıyı okumasında yarar var.

Üniversite Tercih Rehberi

Üniversite Tercih Rehberi

LYS sonuçları açıklandı ve gençlerin pek çoğu için hayati karar aşaması olarak görülen üniversite ve bölüm tercih sürecinin bitmesine de çok az bir süre kaldı.

Arzın yetersiz olduğu belli mesleki alanlardaki yığılmalar ve hatalı tercihler nedeniyle muhtemelen bu sene de belli bölümlerde çok sayıda kontenjan boş kalacak. Daha sonra, yeni açılan bölümlerinkini de kapsayacak şekilde boş kontenjanlar için ek yerleştirmeler yapılacak.

Tüm bunlara rağmen doldurulamayan kontenjanlar, yerleştirme konusunda üniversitelere herhangi bir yetki tanınmaması nedeniyle tamamıyla boş kalacak.

Tercih süreçlerinin sonunda bu seneki yerleştirmeden umudu kesen çok sayıda öğrenci ise ÖSYM’nin üniversiteye giriş konusunda yılda birden fazla sınav yapma geleneği olmaması nedeniyle maalesef koca bir yıl daha beklemek zorunda kalacak.

Bu yüzden doğru tercih gençler için çok önemli. Onlar da bunun farkında ve tercihlerini doğru yapabilme adına güçleri yettiğince araştırmaya çalışmaktalar. Her ne kadar tam olarak ne aradığını bilmeyen epeyce olsa da…

Şüphesiz gençlerin tercihlerini etkileyen karar süreçlerinin içinde aldıkları puanlar kadar hangi bölümü ya da mesleği tercih edecekleri başta olmak üzere pek çok etmen var.

Bunlar arasında gençlerin meslekler hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması yanında, aile ve çevre baskısı gibi kararı etkileyen diğer unsurları da unutmamak gerekiyor.

Gençlerin kafa karışıklığını ve telaşını tercih dönemlerinde yakından hissediyorum. Nasıl mı?

Birincisi, Türkiye’de İşkur’ca tanımı yapılan 500’ün üzerinde mesleğin tanıtımını yaptığımız meslek rehberi sitesinden gelen yorumların ve soruların bu günlerde yine artması. Orada başlayan çabalar kartopu gibi belli büyüklüğe ulaştı. Artık sağolsunlar meslek sahibi kişiler ve hali hazırda o bölümleri seçenler olaya el attılar. Alanlarıyla ilgili kaliteli yorumlarla gençleri aydınlatıyorlar.

Diğer taraftan bizzat bu köşeden iletilen elektronik postalar, Facebook hesabından erişimler ve çeşitli kanallardan temin ettikleri özel telefonumuz yoluyla da gençler tercihle ilgili sorularını yöneltmekteler.

Vaktimiz elverdiği ölçüde bazılarını bireysel olarak yanıtlamaya çalışsak da herkese cevap vermenin mümkün olmaması nedeniyle burada meslek/bölüm seçimi konusunda mini bir üniversite tercih rehberi oluşturmak istedik.

Yazının devamı: Üniversite Tercih Rehberi

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi