Subscribe:Posts Comments

Hakkında

Share in top social networks!

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner (Kısa Biyografi)

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner, 1963 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimi Eskişehir’de, liseyi ise Eskişehir Teknik Lisesi’nde bitirdikten sonra lisans eğitimini 1985 yılında Gazi Üniversitesi‘nde tamamlayan Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner Marmara Üniversitesi‘nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamladıktan sonra doktora tez aşamasındayken Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavla yüksek lisans ve doktora bursu kazanarak 1416 sayılı kanun çerçevesinde Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini sürdürmek üzere 1990 yılında İngiltere’ye gitti. 1991 yılında Manchester Üniversitesi‘nde yüksek lisansını tamamladıktan hemen sonra Cardiff Üniversitesinde (İngiltere) başladığı doktorasını 1996 yılında tamamlayarak yurda döndü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi’nde Yrd. Doçent olarak çalışmaya başladı. 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeyken Üniversitelerarası Kurul’dan Doçent ünvanını aldıktan sonra 2002 yılına kadar İstanbul Teknik Üniversitesi’nde çalışmaya devam etti. 2002 yılında Cidde’de (Arabistan) Kral Abdülaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak 2007 yılına kadar çalışırken aynı zamanda kısmi zamanlı olarak İngiltere’nin Sunderland Üniversitesi Cidde Kampüsü’nde de yüksek lisans dersleri verdi. Daha sonra 2007 yılında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü’nde göreve başladı. 2009 yılının başlarında Malezya’dayken Endüstri Mühendisliği alanında Profesörlük ünvanını aldıktan sonra Bosna-Hersek‘te bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi‘ne Endüstri Mühendisliği bölümünde göreve başladı. Önce Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne Dekan olarak atandı. Kısa bir süre sonra da aynı üniversitede rektör oldu. Rektörlük yanında vekaleten Dekanlık görevini de yürüttü. Rektörlük görevi sırasında üniversitenin 3 temel işlevlerinden olan toplumsal hizmet-sosyal sorumluluk doğrultusunda sosyal aktiviteler ve ekstra müfredat aktiviteleri konusunda sağladığı açılımlar sebebiyle Avrupa İş Konseyi tarafından “profesyonellik ve sosyal aktivitelerdeki” başarı kriterleri doğrultusunda Avrupa Rektörler Kulübü‘ne aday gösterildi. Yine Rektörlük görevi sırasında Yalova Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi arasında gerçekleştirilen karşılıklı işbirliği anlaşmasında aktif rol aldı. Yurda kesin dönüş yaparak Ağustos 2010 tarihinde Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi altındaki Kimya ve Süreç Mühendisliği kadrosuyla göreve başlayan ve daha sonra Endüstri Mühendisliği Bölümünde görevlendirilen Prof. Dr. Gültekin Çetiner şu anda Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı olarak akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Prof. Dr. Gültekin Çetiner yurt içinde ve yurt dışındaki çeşitli profesyonel kuruluşlara üye olup çeşitli yurt içi ve dışı faaliyetlerde yer almaktadır.

Yüksek Öğretim süreçlerinin iç ve dış denetlenmesi (Akreditasyon) süreçleri konusunda 10 yıllık uluslararası deneyim ve uzmanlığa sahip olan Prof. Çetiner “Washington Accord” ve “Bologna” Süreçleri gibi iki farklı uluslararası standartta yer alan 3 ayrı sistemde (Amerika menşeli ABET, Malezya temelli EAC ve Bologna) uzmanlaşmıştır. ABET, EAC (Washington Accord Malezya Bölümü) ve Bologna uzmanı olan Gültekin Çetiner “Washington Accord” süreçleri altında ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) standartları konusunda İstanbul Teknik Üniversitesi ve Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde iç denetim konusunda aktif olarak yer almış ve idari görevlerde bulunmuştur. Malezya’dayken Mühendislik Fakültesi altındaki 8 farklı programın akreditasyonundan sorumlu Fakülte Akreditasyon Kurulunda yer almıştır. Ayrıca İmalat ve Malzeme Mühendisliği bölümünde Bölüm Akreditasyon kurulunda 2 ayrı programın akreditasyon hazırlıklarında yer almış öz değerlendirme raporunun (Self Study Report) hazırlanmasında anahtar uzman rolünü üstlenmiştir. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörlüğü sırasında 5ICE (Misyon5Ice) diye tanımladığı kendisinin geliştirmiş olduğu 6 misyon altındaki kapsamlı mükemmeliyet çerçevesinde başlattığı Bologna kriterleri ve ABET kriterlerini harmanlayan akreditasyon süreçleri Bosna’da bir ilki teşkil etmiştir. Cidde Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde akreditasyon süreçlerinde birlikte çalıştığı uzmanlardan Prof. Dr. Bahaddin Karagözoğu’lunun da çok önemli katkılarıyla 5 günlük yoğun çalıştayın akabinde gerçekleştirilen çalışmalarla Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin Bologna süreçlerinde öncü olması sağlanmıştır.

Uluslararası çeşitli projelerde yer alan B. Gültekin Çetiner İstanbul’da, Cidde’de ve Kuala Lumpur’da üniversite dışında pek çok yazılım geliştirme projesinde Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) geliştirme ekibini eğitmiş ve proje yöneticiliğinde bulunmuştur. Bilişim Sistemlerinin uzmanlık alanlarından birisi olmasının da etkisiyle Bosna’da rektörlük görevi sırasında ilk SAP Balkan Kullanıcıları grubunun oluşturulması konusunda öncü rolü üstlenmiş Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Bosna’daki ilk SAP yetkili eğitim merkezi olmaya hak kazanmış kurum olmuş ve SAP ERP uygulama yazılımları üniversite öğrencilerinin yararına bilgisayarlara kurularak kurslarda başta Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği olmak üzere dışarıdaki insanlara da öğretilmeye başlanmıştır.

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner 2010 yılında Küresel Finans Sistemi ve onun makro/mikro ekonomik düzeyde etkilerini incelemekte olup Sosyo-Ekonomik Sistem Mühendisliği konularına girmiş ve 2010 yılından beri konuyla ilgili halkı aydınlatma misyonuyla çalışmalarına hem akademik hem de sosyal medyadaki etkinliklerle devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak Ufuk Hattı isimli sürekli bir TV programı gerçekleştirmiştir. Temmuz 2014 itibariyle toplamda 30 TV programı bitirilmiştir. Dünyada mevcut durumda Kapitalist Sistemin Bilgi, İletişim, Lojistik (Ulaştırma/Tedarik) ve  Enerji alanlarında geniş halk kitlelelerini Para/Seri Üretim/Planlı Eskitme sarmalıyla nasıl köleleştirdiğini ve bağımlı bireyler haline getirdiğini anlatmakta ve bunların çözümleri için kişilerin öncelikle kendilerinde başlayan bir zihniyet değişimini gerçekleştirmeleri gerektiği konusunda farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır. Bu amaçla Özgür Bilişim olarak tanımladığı Açık Kaynak felsefesinin Özgür Yazılım ve Özgür Donanıma uyarlanması için gönüllülük çerçevesinde projeleri desteklemeye çalışmaktadır. Açık Kaynak Güneş Evleri başta olmak üzere çeşitli Açık Kaynak çözümlerini yaymak amacıyla “Çare Sizsiniz” başlıklı yeni bir TV programını yürütmektedir.

Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner’in başlıca uzmanlık alanları Endüstri/Sistem Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Bilişim Sistemleri, Mühendislik Yönetimi ve Yönetim Bilişim Sistemleri, Yenilikçi Problem Çözme ve Girişimcilik, Küresel Finans Sistemi ve Sosyo-ekonomik Sistem Mühendisliği alanlarıdır. Boş zamanlarda hobi olarak sahip olduğu çeşitli sitelerin webmastırlığını da yürütmektedir.

Evli, dört kız ve bir erkek babası olan Prof. Çetiner ileri derecede İngilizce az derecede Arapça ve Boşnakça bilmektedir.

Çeşitli İletişim/Faaliyet Kanalları

  1. Facebook Sayfası
  2. Online Derslerle ilgili Sitesi
  3. Twitter Hesabı
  4. Ufuk Hattı TV Programı
  5. Çare Sizsiniz TV Programı
  6. Açık Kaynak Güneş Evleri
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2010 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi