Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » HEYA, Makaleler » “Demokrasi Şehidi” Sokrates

Share in top social networks!
“DEMOKRASİ ŞEHİDİ” SOKRATES
Demokrasi bilindiği gibi çoğunluk esasına dayalı olarak bir grubun galebe çalması ve neticesinde toplumda herkese kendi dinini/yasasını dayatması anlamına gelen HEYA yani HErkese Yek anaYAsa üzerine kuruludur. İslam ÇOKYASAL bir yapıda olup “senin dinin/yasan sana benim dinim/yasam bana de” ve “dinde/yasada zorlama yoktur” diyerek herkesin yasama hakkını bir özgürlük olarak vermiştir.

Demokrasi eski Yunanca’dan gelir ve o zamanki toplumda yaşayan Sokrates tam bir Demokrasi karşıtıdır. Bir gemi üzerinden örnek vererek, geminin nasıl idare edileceğinin çokluğa dayalı olarak bilgisiz/yeteneksiz/cahil kişilerin kararıyla mı olmasının daha uygun olduğunu yoksa o işi bilenler/bilginlerce mi yönetilmesinin daha uygun olacağını sorarak çoğunluk kararı üzerinden yönetimin saçmalığını anlatır.
Bir rivayet ise şöyle: Sokrates Atinalılara “Zeus’tan Apollonia kadar 500 çeşit tanrınız var. Halbuki kainatta hassas bir düzen var, birden fazla el karışırsa bu düzen karışır, yaratıcı bir tanedir” der. Neticede Sokrates’in baldıran zehiriyle idamına karar verilir. İşin ilginç yanı ise idam kararı için 501 kişilik bir jüri oluşturulur ve %52-%48 oranıyla idam edilmesi kararlaştırılır. Sokrates kendisini çeşitli şekillerde idamdan kurtarmak isteyen talebelerinin teklifini de reddeder.
Eğer öyleyse zamanın Müslümanlarından birisi olan Sokrates’in “Demokrasi” şehidi olduğunu söylenebilir. Demokrasi şehidi derken Demokrasi tarafından şehid edilen demek istiyoruz canım! HEYAcı demokrasi var olsun diye ölen kişi değil herhalde.. :)
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2017 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi