Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » HEYA, Makaleler » Helal Akreditasyon Kurumu ne kadar Helal?

Share in top social networks!

Helal Akreditasyon Kurumu ne kadar Helal?
Helal Akreditasyon Kurumu kurulması yönünde YASA meclisten geçti. Yasayla ilgili basına yapılan açıklamada şöyle deniyor:

Helal Akreditasyon Kurumu’nun amacının helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek, bu kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını temin etmesi olacak. Helal Akreditasyon Kurumu’nun Türkiye’de ve yurtdışında yerleşik helal uygunluk değerlendirme kuruluşlarına helal akreditasyon hizmeti sunacak. Kurum beş üyeden oluşacak. Kurum yurtdışında ofisler kurabilecek. Kurum personeli 657 sayılı Kanun hükümlerine tabi olacak. Kurumun gelirlerini, genel bütçeden yapılacak yardımlar, akredite kuruluşlardan alınacak yıllık akreditasyon ücretleri, yapılan hizmetler karşılığı alınacak ücretler, kurumun tarafsızlığını etkilemeyecek bağışlardan oluşacak. Kurum için 50 kişilik kadro ihdası yapılacak.

Helal Akreditasyon Kurumu denince hemen Malezya’daki günlerimi hatırladım. Hemen her üniversitede Helal Araştırma Merkezi (Halal Research Centre) var. 2007′li yıllarda 2 Trilyon Dolarlık bir Endüstri denilerek epeyce fonları ayırıyorlardı. Pek çok ülkede Helal Sertifikasyonu işinde Malezya hala önder.

Haklarını (!) yememek lazım Malezyalılar Dünya’da Helal Standartları konusunda kendilerine biçilen HEYAsal rolü “iyi” oynuyorlar. Malezya’dayken hemen her üniversitede bulunan “Halal Research Centre”ın bizim üniversitedeki karşılığında araştırma yapmak istediğimde beni pek sokmamışlardı. Sonra Bosna’dayken Bosna Helal Akreditasyon Kurumu Boşnak başkanı bana bazı şeyler söyledi. Kendisi “Malezyalılar Türkiye’yi rakip olarak görüyor o yüzden sokmamışlardır” demişti. Bana verdiği ipucu ise UN (Birleşik Uluslar) altında FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) ve WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü)’nun bu standardı belirlediği ve başta Malezya olmak üzere her yerde bu standartların kullanıldığıydı. Konuyla hem Bosna hem de Türkiye’de ilgilenen öğrencilere bitirme tezleri yaptırmıştım. Temel çıkış noktası FAO tarafından tanımlanan 3 sayfalık Gıda Kodeksi belgesiydi. (Belgeye Buradan ulaşabilirsiniz). Gördüğünüz gibi Birleşik Uluslar ilgili birimleri tarafından düzenlenen belgede Haramlar Konusunda GDO ve kimyasal katkılı gıdalar “İslami Yasalar”daki yasaklar altında hiç sayılmamış. Malezya’lılar kesinlikle GDO konusunda paradigma/değersayım felci durumunda. Genel düşünce olarak; GDO’lu bir ürüne GDO’da gen bileşenlerinden birisi UN Gıda Kodeksi’ndeki tanımlı haram olarak belirtilen domuz veya başka “helal olmayan” varsa haram diyorlar. Kısacası GDO’ya veya zararlı katkılara ya da genel olarak kimyasallara karşı hiçbir talepleri veya yaptırımları yok. GDO konusunda çok sığ propagandaya sığınmışlar: GDO açlığa karşı yararıdır o halde helaldir modundalar. Kimyasal katkı maddelerine hiç girmiyorlar. HEYA nedeniyle BİLE’de Gıdanın Endüstriyel tarzlarda üretilmesi konusunda sıkıntı duyduklarına dair tartışma yok. Ayrıca fetva meselesi aynen Türkiye’de olduğu gibi tepeden HEYAsal olarak JAKIM diye bir kurula bırakılmış. Yazının sonunda birkaç link de verildi. Malezya’nın Helal Akreditasyonu konusunda en önemli kurumu JAKIM’in sitesinde GDO’lu ürünlerin ne kadar yer bulduğu ve tartışıldığı ile ilgili olarak şuradan arama yapabilirsiniz.

Bu arada Türkiye’de Helal Sertifikasyon konusunda para kazanan pek çok Akreditasyon şirketi Malezya’yı takip ediyorlar. Kurulacak Helal Akreditasyon Kurumu da amaçlarına bakılırsa UN’in Gıda Kodeksini kabul edecektir. Çünkü GDO ve kimyasal sorgulamaları demek HEYAsal sorgulama gerektirir.

“Senin YASAN sana benim YASAM bana” diyemeyen yani insanlara tepeden HELAL/HARAM tayin eden HEYAsal yapı içerisinde Helal ne kadar mümkün? UN tarafından bir Helal tanımı, Endüstriyel Gıda Üretme yöntemlerinin sorgulanması anlamına gelen GDO ve Kimyasal/Katkılı gıdaları Haram kapsamına alarak dışlayabilir mi?

Kaynaklar
1. UN (Birleşik Uluslar) FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) Helal konusunda Gıda Kodeksi
2. https://www.linkedin.com/pulse/genetically-modified-organisms-halal-food-ep-16-qureshi/ GDO ile ilgili Helal Tartışması-1
3. http://www.kimia.gov.my/v3/wp-content/uploads/2016/11/Sesi-12.pdf GDO ile ilgili Helal Tartışması-2


Konuyla ilgili TV programlarımız
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2017 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi