Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bankacılık, HEYA, Makaleler » HEYA – RİBA İLİŞKİSİ VE İBN HALDUN’UN MUKADDİME’Sİ

Share in top social networks!

HEYA/RİBA İLİŞKİSİ VE İBN HALDUN’UN MUKADDİME’Sİ

“Bir ÜMMET diğer ÜMMETten RİBAlı/daha fazla/ziyade (HİYE ERBA) olduğu için yeminlerinizi, aranızda bir fesat aracı edinerek ipliğini sağlamca büktükten sonra, çözüp bozan (kadın) gibi olmayın.”

Nahl 92

HEYAsalcılığı reddeden ayet! HEYA yani tepeden HErkese Yek anaYAsa ile dayatılan çoğunlukçu demokrasi denen sistemde bir ÜMMET çeşitli vaadler ve yeminler (bakınız SEÇİM KAMPANYALARI) ile diğer bir ÜMMET üzerinde RİBA (çokluk/ziyade olma/güçlü olma/artmış olma – hiye erba) elde eder! Çokluğa dayalı olarak yeminini bozar. Bu durum ipliğini sıkıca örüp bağlayan kadının tekrar sökmesi olarak nitelenmektedir. Bunu sürekli sökülüp dikilen DELİ KAZAĞIna benzetebiliriz. Farklı ÜMMETlerin birbirleri üzerine türlü yeminler/vaadler ettikten sonra RİBA/çokluk/fazlalık nedeniyle galebe çalmayı bahane ederek daha önceden örülmüş kazağı söker ve yeniden kendine göre örerler. Ve RİBAya/çokluğa dayalı olarak ÜMMETler birbirleri üzerinde galebe çalmak suretiyle kazağı sürekli bozar ve herkese giydirirler.

Not: Bu ayete dayalı olarak İbn Haldun’un asabiye temelinde ÜMMETlerin birbirine galebe çalmasını eleştirmemesi eksikliktir. Mukaddime, ümmetleri analiz ederken durumlarını asabiye/galebe üzerine kurgulamıştır. ÜMMETlerin çoğunun içinde bulunduğu halini açıklaması/tespit etmesi açısından doğru olabilir ancak bu duruma çözüm önerisi getirseydi, Mukaddime’yi 21. yüzyıl ötesinde bir yere taşımış olurdu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2017 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi