Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Makaleler » Kuran’da RİBA Kavramı

Share in top social networks!

Kuran’da RİBA Kavramı

Kuran’daki çeşitli kelimeler maalesef günlük lisanımızda ya tamamen kaybettirilmiş veya yerine başka kelime getirilmiş, ya da Kuran’daki başka bir kelime virüslenerek günlük dilde kullanıma sokulmuştur. Günlük lisanımızdan neredeyse tamamen kaldırılan kelimelerin başında herhalde KAVİM kelimesi gelmektedir. Kuran’dan 380′den fazla yerde geçen KAVİM kelimesi gündelik konuşma dilinden kaldırılmış ve yerine Kuran’daki MİLLET kelimesi virüslenerek ikame ettirilmiştir. Kuran’da Din, Kavm ve Millet kavramları yazısına ayrıntı için bakabilirsiniz.

Bu yazımızda başka bir kavram var: RİBA. Riba kelimesi de günlük konuşma dilinde hemen hemen tamamen kaldırılmış yerine feyz/bolluk/bereketlerini de çağrıştıran FAİZ kelimesi ikame edilmiştir. Günümüzde bir de KAR PAYI denen ucube çıkmıştır ki evlere şenlik! Aşağıda Kuran’da RİBA kelimesinin geçtiği ayetler ve nasıl kullanıldığı yer almaktadır. Dilimizden virüsleri kaldırmada yardımcı olması dileğiyle!


FİİL OLARAK (1) – ARTMAK/KABARMAK/ŞİŞMEK/HACMİ ARTMAK

022.005 Nihayet onun üzerine suyu indirdiğimizde hareketlenir, KABARIR/HACMİ ARTAR… (ve rabet)

030.039 Ve insanların mallarında ARTSIN diye  (li yerbuve) RİBAdan (min riben/ribadan) verdiğiniz şey Allah’ın katında ARTMAZ (la yerbu), Ama Allah’ın hoşnutluğunu isteyerek her ne zekât verirseniz; işte onlar MUDIFÛNE olanlardır/KATLANANLARdır (NOT: Çevirilerde “el mudıfûne” kelimesi için buraya IV nolu kelime ailesi grubuna bakınız )

041.039 Ve onun âyetlerindendir ki, arzı gerçekten kurumuş görürsün. Onun üzerine su indirdiğimiz zaman KABARIR/HACMİ ARTAR… (ve rabet)

FİİL OLARAK (2) – ARTMAK/ÇOĞALTMAK/SAYISIZ YAPMAK/ÇOK OLMAK

002:276 Allah, RİBAEKSİLTİR (yemhaku) ve sadakayı ARTIRIR (yurbi).

016:092 … bir ÜMMETin sayısının diğer bir ÜMMETten daha çok ARTMASINA /çok olmasına (erba) dayanarak… (Not: Bu ayet çoğunluğun/azınlık üzerine tahakkümünü (HEYA) de reddetmektedir. Ayetin tamamına buradan erişebilirsiniz)

İSİM OLARAK – RİBA

030.039 … Ve insanların mallarında ARTSIN diye  (li yerbuve) RİBAdan (min riben/ribadan) verdiğiniz şey Allah’ın katında ARTMAZ (la yerbu)….

002.275  RİBA yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar….

002.275 (Tamamı) RİBA yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de RİBA gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi (el bey’a) helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de RİBAdanvazgeçerse, artık önceden aldığının EMRi/Durumu da Allah’a kalmıştır. Kim tekrar dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır.

002:276 Allah, RİBAyı EKSİLTİR (yemhaku) ve sadakayı ARTIRIR (yurbi).

002.278 Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten MÜMİNlerdenseniz, RİBAdan geriye kalanı (ma bakiye min er riba) bırakın. (Mümin olmayla RİBA arasındaki bağlantı) Ayetin devamı 002.279 Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resûlüyle HARP halinde olduğunuzu bilin.

003.130 Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış/KATLANMIŞ RİBA yemeyin. (ad’âfen/kat kat) (mudâafeten/katlanmış) (Bileşik RİBA/Faiz)

004.161 … nehyedilmiş oldukları halde RİBA almaları ve insanların mallarını BATILla/haksızlıkla yemeleri sebebiyledir. Ve onlardan kâfir olanlar için “elîm azap” hazırladık.

İSİM OLARAK – KABARAN/TAŞAN

013.017 Gökten bir su indirdi de, kendi KADR/ÖLÇÜlerine göre sel oldu, ardından da sel, KABARAN/TAŞAN (rabiyan)  köpüğü taşır hale geldi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2017 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi