Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Makaleler, Politika » Yeni anayasa nasıl yapılmalıdır?

Share in top social networks!

Yeni anayasa nasıl yapılmalıdır?

Bugünlerde yeni anayasa ile ilgili tartışmalar tekrar alevlendi. Daha önce ya darbeler ardından cuntacıların belli kişileri atadığı komisyonlar tarafından yapılan ya da az sayıda kişinin katkısıyla hazırlanan anayasalara muhatap olduk. Halbuki toplumsal mutabakat metinleri olarak anayasalar üzerinde geniş kesimlerin söz hakkı olması en doğal olanı değil midir?

Artık yamalı bohçaya dönen ve darbe ürünü olduğu konusunda neredeyse herkesin hemfikir olduğu anayasanın tümüyle değiştirilmesi elzem.

Yeni anayasanın temel özelliklerinden birisi olarak herkesin söz sahibi olabildiği, mümkün olduğunca sivil ve katılımcı bir anayasa ön plana çıkmaktadır. Pekiyi bu nasıl olacak?

Bilişim devriminin henüz dönüştüremediği iki alan var. Birisi eğitim diğeri ise hukuk. Hukuk alanında bu yeni anayasayla bilişimden yararlanmak için önemli bir fırsat doğdu denilebilir.

Bugüne kadar yapılan anayasalarda belki mümkün değildi ama bilişim sistemi kullanılmak suretiyle daha hazırlık safhasındayken geniş kesimler anayasa süreci tartışmalarına katılabilir ve katılmalıdır. Bu anlamda Prof. Mete Gündoğan’ın “Yeni anayasa nasıl yapılmalıdır?” başlıklı yazısındaki öneriyi fevkalade önemli bulduğumu belirterek yetkililerin ilgilerine sunuyorum.

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:,

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi