Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Sistem Mühendisliği » Sistem Bileşenleri

Share in top social networks!

Sistem Bileşenleri
Bir sistemin 9 ayrı bileşeni vardır. Bunlar;

 1. Sistemin amacı: Sistemin özel bir çıktısı olup kendisini bir araya getiren parçaların neden bir araya geldiklerini yani sistemin var oluş nedenini açıklar. Bir sistem tasarımcısız olamaz. Sistemin tasarımcılık kuralı söz konusudur. Bu anlamda sistemin amacı, sistemi tasarlayanın neden sistemi var ettiğini veya hangi amacı gerçekleştirmek istediğini ortaya koyar. Sistemin amacını anlayamadan onu tersine mühendislik işlemine sokamazsını. 3 Ölümcül sistem hatasından bahsederken bildiğimiz gibi birincisi ve en önemlisi amaç sapması olarak verilmişti.
 2. Sistem Girdileri (inputs): Sisteme dışarıdan ve kendi içinde alt sistemler/süreçler ve bileşenlerden gelen ve bir şekilde dönüştürülen ve tüketilen her şeydir. Bunlar somut veya soyut olabilir. Bir sistemin çıktıları sadece diğer bileşenlerin kalitesine değil aynı zamanda girdilerin kalitesine de bağlıdır. Buna sistem mühendisliğinde “junkin-junkout” veya “garbage in – garbage out” diyoruz.
 3. Sistem Çıktıları (outputs): Sistemin bütününde üretilip dışarıya alınan veya sistem içerisindeki bileşenlerce (alt sistemlerce) üretilip diğer alt bileşenler tarafından kullanılan katma değer ifade eden her şeydir.
 4. Sistem Kısıtları (Constraints): Sistemin hangi koşullar altında çalışacağıyla ilgili konulardır. Örneğin insan vücut sistemi hava ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Suyun içindeki havadan aygıtlar olmadan yaşayamaz. Balık ise suda yaşamak üzere tasarlanmıştır.
 5. Çevre (Environment): Sistemlerin verimliliğiyle ilgili olarak Çevre önemli bir bileşendir. Sistemin dışında kalan her şey çevredir. Örneğin, çöl/dağ/tepe gibi çevresel şartlar altında kısıtlar düşünülerek tasarlanmış bir cipten şehir koşullarında veya otobanda aynı başarımı bekleyemezsiniz.
 6. Sistem Sınırları (System Boundary): Sistemin etrafındaki çevreyle içerisindeki herşeyi birbirinden ayıran hudut. Sistem, fiziksel ise uzayda kapladığı yerdir. Dış dünyadan sınırlar ile ayrılır. Bir insan vücudunun havayla temas halindeki tüm vücuttaki dış deri buna örmek verilebilir.
 7. Alt Sistem (Subsystem): Bileşen, alt bileşen ismiyle de anılan sistemin içinde birbiriyle etkileşimli çalışan her biri sistemin ana amacına hizmet etmek üzere tasarlanmış 9 ayrı sistem alt elemana sahip kendi başına incelenebilecek sistemlerdir.
 8. Arayüz (Interface): Sistem çevresi (dış dünyayla) sistemin içerisindekiler arasında kesişim ve etkileşim noktalarıdır. Bir radyonun düğmesi dışarıdan kullanıcı için arayüzdür. Bir yazılımı açtığınızda gördüğünüz ve içerisindeki işlevleri kullanabildiğiniz menüler arayüzdür (grafik veya metin temelli).
 9. Etkileşimler/Bağımlılıklar (Interrelations): Sistem alt bileşenleri arasında birbirine olan bağımlılıklardır. Problemlerin çözümünde çoğu kez birbirine bağlılıklar bilinmeği için çözüm getirmek mümkün olamamaktadır.
Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

2 Comments

 1. [...] Prof. Dr. B. Gültekin Çetiner Yükseköğretimde Uluslararasılık Vizyonu İçeriğe atla Dr. Çetiner | Ana SayfaHakkında ← Uzaktan Eğitim Faaliyetleri Hakkında Sistem Bileşenleri → [...]

 2. [...] deyim olan analiz ise sistemin kendisini oluşturan bileşenlerine ayrılmasıdır. Daha önce sistem bileşenlerini görmüştük. Bu bilgi ışığında kısaca tanımlanmak istenirse tersine mühendislik “elde [...]

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2010 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi