Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Tersine Mühendislik » Tersine Mühendislik Nedir?

Share in top social networks!

Tersine Mühendislik Nedir?
Bazen Geriye Mühendislik olarak da adlandırılan Tersine Mühendislik terimi İngilizce’deki “Reverse Engineering” karşılığı olarak kullanılmaktadır. Tersine Mühendislik, elle dokunulup gözle görülen fiziksel bir ürün veya yazılım/sistem gibi kavramsal bir ürünün en son bitirilmiş halinin tahlil (analiz) edilerek bu ürüne ait kavramsal/fiziksel tasarımların elde edilmesidir.

Burada anahtar deyimler bitmiş bir ürün ve tahlil (analiz) olmaktadır. Tersine mühendislik yapılabilmesi için elimizde soyut veya somut bir ürünün olması gerekmektedir. Diğer deyim olan analiz ise sistemin kendisini oluşturan bileşenlerine ayrılmasıdır. Daha önce sistem bileşenlerini görmüştük. Bu bilgi ışığında kısaca tanımlanmak istenirse tersine mühendislik “elde var olan bir sistemin ayrıntılı incelenmesi (tahlili) ve bileşenlerine ayrılması suretiyle tasarım belgesinin oluşturulmasıdır”. Tersine mühendislik sistem/yazılım/ürün yaşam çevriminde son adımdan (ortaya çıkmış üründen) hareketle ürün tasarım bilgilerine ulaşılmasıdır. Tersine mühendisliği anlamak için Sistem Yaşam Çevrimi, Sistem Geliştirme Yaşam Çevrimi ve Sistem Döngüsü gibi isimlerle anılan kavramı da anlamak gerekmektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

1 Comment

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2010 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi