Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Uzaktan Eğitim » Uzaktan Eğitim Nedir?

Share in top social networks!

Uzaktan Eğitim Nedir?
Uzaktan Eğitim
Uzaktan Eğitim Nedir? (ing. Distance Learning veya eLearning)
Uzaktan Eğitim (ingl. Distance Learning) öğrenci ve öğretmenin eğitime değişik mekanda katılmasıdır. Eğer eğitmen ve öğrenci aynı anda etkileşime girerlerse buna senkron uzaktan eğitim zaman gecikmeli olarak etkileşime girerlerse buna asenkron uzaktan eğitim denir.

Uzaktan Eğitimde verilen Sanal kurslarda zaman ve mekan kavramı bulunmamaktadır. Eğitimde maliyet kazancını sağlayan Uzaktan Eğitim, Bilişim Çağının dayattığı bir paradigma değişimi ile ivmelenmektedir. Normal sınıfların yerini sanal sınıfların aldığı uzaktan eğitimde sanıldığının aksine eğitim kalitesinin düşmediği kanıtlanmıştır.

Senkron uzaktan eğitim (Eş zamanlı uzaktan eğitim), Uzaktan eğitimde eğitmen ve öğrencinin aynı zamanda etkileşime girmesi haline senkron uzaktan eğitim denir.

Örneğin Çevrimiçi sohbet odaları, çevrimiçi mesajlar, tele-seminer, video konferans. Senkron uzaktan eğitim, asenkron uzaktan eğitime göre daha nadir kullanılmaktadır. Senkron eğitim, klasik yüzyüze eğitimin genel karakteridir. Zaman ve mekanı ortadan kaldıran uzaktan eğitim yöntemlerinde daha çok asenkron eğitim söz konusudur.

Asenkron uzaktan eğitim, Uzaktan eğitimde eğitmen ve öğrencinin ayrı zamanlarda etkileşime girmesi haline asenkron uzaktan eğitim denir.

Örneğin e-posta:, tele-seminer:, eğitim portalı gibi ortamlarda, uzaktan eğitim asenkron eğitim olarak verilir.

Sanal Kurs, Uzaktan eğitim yöntemiyle verilen derslerin genel adıdır. Bir sanal kursta yer alan pek çok etkinlikten aşağıdakileri örnek olarak verebiliriz:

Not: Bu uygulama 2006 Bahar döneminde Mühendislik Yönetimi (Engineerin Management) dersinde gerçekleştirildi. Kursa herkes tarafından erişilebilmektedir. Bazı örnekler ancak üye olanlara gösterilmektedir. İlgili kursa kendinizi ‘observers’ anahtarıyla kaydettiğinizde sizi ayrı bir sanal gruba (sanal sınıf) atamaktadır. Senkron fiziksel sınıflardaki gruplar ise ayrı gruplarda, karma öğrenim ortamında (blended learning) yer almaktadır.

 1. Forumlar (Çoklu örnek, Tek Örnek)
 2. Terimler Sözlüğü (glossary) (Çoklu örnek, Tek Örnek)
 3. Hertürlü Çevrimiçi Sınavlar (Çoklu Örnek, Normal Quiz, Bulmaca Quiz)
 4. İçinde her türlü animasyon, canlandırma bulundurabilen Çevrimiçi Kaynaklar (Resources) (Çoklu Örnek, Tek Örnek)
 5. Çevrimiçi sohbet odaları (Chat room) (Örnek)
 6. Elektronik Ödev (online Assignment veya offline Assignment-Ara sınav sonuçları bildirmek için kullanıldı)
 7. Sanal Grup ve Sanal Takım Çalışmaları (Projeler)
 8. Çalıştay (Workshop – Henüz örnek yok)
 9. Journal (Öğretmen tarafından değerlendirilebilen Öğrenci günlüğü -Diğer adı elektronik portföy)
 10. Çevrimiçi Tarama (Questionnaire veya Feedback)
 11. Çevrimiçi Anket (Survey) (Öğrencinin kendini değerlendirmesine yarayan survey, Öğretmenin kendini değerlendirmesine yarayan survey)
 12. SCORM Kaynaklar (Tek Örnek)

Sanal Sınıflar

Bir Uzaktan Eğitim sisteminde Sanal sınıflar, veya Sanal gruplar oluşturulabilir. Sanal sınıfları oluşturmak için gerekli teknolojik altyapı bir Uzaktan eğitim sisteminden diğerine değişiklik arzetse de benzer pekçok ortak yöne sahiptir. Sanal sınıflara ilişkin Drcetiner adresinde epeyce süredir bir örnek uygulama gerçekleştirilmektedir.

Uygulamada açık kaynak kodlu uygulama olan Moodle özelleştirilmiştir. Belirtilen uygulamada, aynı kurs içinde farklı gruplar oluşturulmakta ve her farklı gruba fiziksel olarak sınıfta veya internet üzerinden farklı parolalar verilmektedir. Kendisine verilen parolayı kullanan öğrenci otomatik olarak önceden oluşturulan belli sanal gruba atanmaktadır.

Bu uygulama 2006 Bahar döneminde Mühendislik Yönetimi dersinde gerçekleştirildi ve herkes tarafından erişilmektedir. İlgili kursa kendinizi ‘observers’ anahtarıyla kaydettiğinizde sizi ayrı bir gruba atamaktadır. Senkron fiziksel sınıflardaki gruplar ise ayrı gruplarda yer almaktadır.

Uygulamada tüm sanal sınıflar birbirlerini forumlarda görebilir ve tartışabilirler. Sistem, bu sanal sınıfların biribirinden tamamen izole edilmesine de izin vermektedir.

Uygulama http://www.drcetiner.org/course/view.php?id=2 adresinde yer alıyordu ancak kapatıldı. Yeni Uzaktan Eğitim kursları http://elearning.drcetiner.com adresinde yer almaktadır.

Karma Öğrenim (Blended Learning)

Karma öğrenim kısaca yüz yüze eğitim (senkron eğitim) ve asenkron eğitimin karışımıdır. Bazı aktiviteler yüz yüze gerçekleştirilirken diğerleri sanal olarak gerçekleştirilir. Yukarıda örnekleri verilen uygulamada toplam notun %50′si senkron eğitimden (%15 ara sınav ve %35 final sınavı şeklinde) %50′si ise online uygulamalardan verildi.

Not: Senkron Eğitim Yüzyüze eğitim asenkron eğitim ise öğrencilerin ve hocanın farklı zamanlarda uzaktan eğitim sistemini kullanmalarıdır.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi