Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Bilişim, Makaleler, Veri Modelleme, Veri Modelleri » NoSQL

Share in top social networks!

NoSQL

NoSQL İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi

NoSQL İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi

Uzun yıllardır Veritabanı Yönetim Sistemleri derslerimde Veri Modelleme, Veritabanı Tasarımı, İlişkisel Veritabanları ve tabi SQL anlatıyorum.

Son zamanlarda açık kaynak MySQL üzerine yoğunlaşsam da her tür platformda çalışan Oracle, Interbase, MSSQL, IBMD DB//2 vs pek çok sistemde veritabanı tasarımı konusunda deneyimlerim ve öğrencilerime anlattıklarım oldu. Ancak ders notlarım arasına artık mutlaka NoSQL’i almanın zamanı geldi. Özellikle Big Data yani büyük verinin, İnternet Nesnelerinin (Internet of Things) konuşulmaya başlandığı bu günlerde…

Her şeyden önce söyleyelim NoSQL bir İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemidir. Diğer taraftan bir paradigma içerisinde çözemediğiniz şey başka paradigma içinde şipşak çözülebilir. NoSQL işte öyle bir şey. NOSQL Linux/UNIX yapısını kullanan ve çok daha fazla verilerle başa çıkabilen İlişkisel bir Veri Tabanı Yönetim Sistemidir. Özelliği SQL kullanmaması ama İlişkisel Veri Tabanı Yönetim Sisteminin sağladıklarını LINUX/UNIX gücüyle sağlaması. SQL, pek çok veritabanı yönetim sistemlerinde ortak olarak az farklarla (özellikle ANSI-SQL) kullanabileceğiniz bir dil sunuyor. Ama bu özelliği nedeniyle çok kullanıcılı, büyük verili ve karmaşık veritabanı yapılarında performansı azaltan ve sizin veritabanı yönetim sistemine (örneğin Oracle) firmaların tonlarca para vermesine sebep olan bir mimariye sahip.

Bugünlerde Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) ve bunların sonucunda ortaya çıkan büyük kveri (big data) çok konuşuluyor. İşte bu çok büyük verilerde Kapalı Kaynak Windows’un sağlayamadığı doğal yapıyı UNIX/LINUX sunuyor.

NoSQL mucidi Carlo Strozzi NoSQL’i şöyle özetliyor:
“… hemen hemen tüm veritabanı sistemleri arkada UNIX gücünü terketmenizi gerektiren yazılım hapishaneleridir. [...] Sonuç veritabanı sistemlerinde özellikle çok miktardaki kullanıcılar tarafından kullanılan büyük, karmaşık veritabanlarında sistem performanslarının büyük ölçüde düşmesidir. [...] UNIX, herhangi bir işlevi çok kolayca yerine getirmek için yüzlerce programı bir arada barındırmaktadır. Hiçbir şey bu kadar çok işlevleri yerine getirmede UNIX’e yaklaşamaz.”

NoSQL’in en güzel özelliği GNU lisansıyla Özgür Yazılım grubundan olması yani size 4 özgürlüğü sunması.

NoSQL’i ilk mucidinin sayfasından yani buradan takip edebilirsiniz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2016 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi