Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » YGS Soruları » Şifre Değilse Aptalca Olan Ne?

Share in top social networks!

Şifre Değilse Aptalca Olan Ne?
İlginç bir toplumuz. Örneğin deprem olur hepimiz yediden yetmişe deprem uzmanı ve jeolog kesiliriz. Japonya’da deprem olur ve nükleer santraller etkilenir. Hepimiz atom enerjisi uzmanı ve nükleer fizikçi olmuşuzdur. Bakarsınız sınavda şifre var diye ortaya iddia atılır en kral kriptolog ve yazılımcı elimize su dökemez. En baba algoritmalar bize vız gelir.

Şifre var iddialarından sonra “YGS şifresi mi? Güldürmeyin beni” başlıklı bir yazı yazarak basın kopyası ve mastır kopya arasındaki ilişkiyi inceleyerek bunun neden şifre sayılamayacağını hicivli şekilde ispatlamıştık.

Günler sonrası şifre diye aranan şey bulundu. Neymiş bu şifre? Matematikte en büyük cevap şıkkının sağ yanındaki şıkkı işaretleyince çok miktarda soru çözülüyormuş. Bu, 1,700 bin kitapçıkta da aynıymış. O yüzden oturduk üşenmeden bir kitapçık test ettik. Deneyince 40 sorudan 18 soruda bunun geçerli olduğunu gördük. Şimdi gelin birlikte inceleyelim önce bu şifre ve şifreleme denen şeyi daha sonra algoritma ve programlamayı.

Merak edilen 4 soru
Merak ettiğimiz 4 soru, daha önceki yazıda analiz yaparken ele aldığımız soru 3, soru 19, soru 27 ve soru 33’tü. Bilindiği gibi diğerlerinin aksine soru 3, 27 ve 33 büyükten küçüğe doğru sıralanan sorulardı. 19. soru ise keyfi sıralamaya sahipti. Bu sorulardan 3, 27 ve 33 basın kopyası ile mastır kopyasındaki arasındaki ilişkinin şifre olmadığını kanıtlamak için kullanılmıştı.

Şifre Denen Şey Mastır Kopyada Büyükten Küçüğe Sıralanan Sorularda En Küçük Şıkkın Sağındaki mi oluyor?
Mastır kopyada büyükten küçüğe sıralanan sorular.
soru 3 {~2 ~6 ~-1 ~0 =-2} en küçük şık doğru cevap oluyor
soru 27 {~3 ~5 ~1 =2 ~4 } en küçüğün yanındaki doğru cevap oluyor
soru 33 {~30 ~40 ~20 =25 ~35 } en küçüğün yanındaki doğru cevap oluyor

Keyfi sıralanan sorular
Keyfi sıralanan sorularda tahmin edildiği gibi her iki kural da çalışmıyor.
Örnek;
soru 19 {~2/3 =-1 ~-1/2 ~0 ~2} keyfi sıralandığı için şifre denen şey çalışmıyor

Şifre ve şifreleme denen şey
Herkes bilir ki şifre denilen şey bütüncüldür. Örneğin bir bankamatik şifreniz vardır. Bunun bir hanesindeki değeri unuttuğunuzda hesabınıza erişemezsiniz. Şifrelediğiniz bir belgeniz vardır bunun tek bir harfini unutsanız belgenize bir daha ulaşamazsınız.

“Bir sınavda en aptal şifre doğru cevap anahtarıdır” diyenler güzel bir tarifte bulunuyorlar. Bulunduğu iddia edilen şifreye gelince: Diyelim ki 40 hanelik bir diziniz var ve bunun 23’ünü bulabiliyorsunuz. Geriye kalan 17 haneyi de belli sistematikle tamamlayacaksınız, 40 haneden hangilerinde hangi kuralın geçerli olduğunu bulacaksınız ve bunu 1,700 bin soru kitapçığında tekrarlayabileceksiniz ondan sonra YGS şifresinden bahsetmeniz mümkün olsun.

Temel YGS’ye girecek ama matematiğe hiç çalışmamış. Bir gün öncesi aklına parlak bir fikir gelmiş. Sınava zar götürecek ve matematikte her şık için zar atacakmış. Zarda bir gelirse “A” şıkkını, iki gelirse “B” ve sırasıyla diğer şıkları benzer şekilde işaretleyecek. Geçmiş yıllardaki sorulardan birkaç tane çözmüş bakmış fena değil. Ertesi gün sınava girmiş birkaç soru problemsiz gitmiş. Ne var ki sıradaki soruda zarı defalarca attığında her seferinde altı geliyor ve karşılığı cevap şıkkı yok. Kendi kendine “Bu soru çok kazık en iyisi sonraki soruya geçeyim” demiş.

Sadece çoktan seçmeli sorularla bilginin ölçülemeyeceği gerçeğinden hareketle sınavlarımda genelde kullanmasam da öğrencilerin bazı kavramları anlayıp anlamadığını kolayca ölçmek için toplamdaki ağırlığı %30’u pek geçmeyecek şekilde çoktan seçmeli ve doğru yanlış şeklinde sorular da tasarlarım.

Bir dersimin vize sınavında cüzi miktar puanı doğru yanlış ve çoktan seçmeli kısma ayırmıştım. Genelde bu tür testlerde seçeneklerin dağılımına hepsinin aynı şık olmaması dışında doğru cevapların dağılımına fazla dikkat etmem öğrencilerin de buna dikkat ettiklerini sanmam. Son sınav sırasında öğrencilerden birisi “hocam sorularda şifre var mı” deyince meraklandım. Sınavdan sonra bakayım dedim kendi kendime. Şifre olarak algılanacak bir şey var mı diye.

Doğru yanlış kısmına baktığımda üç kırılma noktası haricinde her doğrudan sonra yanlış seçeneğin geldiğini gördüm. Şans eseri aradaki kırılma noktasını tahmin edip bazı öğrenciler her doğrudan sonra yanlışı işaretleselerdi 15 sorudan 12 soruyu bilebileceklerdi. Ayrıca sadece doğruları işaretleseler 15 üzerinden 7, sadece yanlış şıkları işaretleseler 8 alabileceklerdi. Çoktan seçmeli kısımda sadece C’yı işaretleseler soruların yaklaşık %34’ünü doğru cevaplayabiliyorlardı.

Herhangi bir hoca için bu şekilde cevap şıkları dağılımında öngörüde bulunmaması zaaf teşkil etmeyebilir ama 36 yıldır sınav yapan ÖSYM gibi bir kuruma doğrusu yakışmadı.

Bazı öğrenciler cevap şıklarının belli kalıp oluşturduğunu sanarak bilemedikleri sorularda çeşitli basamaklar çizerler. Bunların hepsi soru cevap şıklarında hocaların belli kalıp uyguladıklarını sanmalarındandır. Öğrencilere tavsiyem, Temel’in durumuna düşmemek istiyorlarsa bu tür kalıp gibi şeylere kulak asmamaları ve sadece bilgilerine güvenmeleridir.

Şifre Değil Ama Aptal olan Algoritma mı yoksa Program mı?
Kim ne derse desin bu kadar insanın kafasını karıştıran ve tüm Türkiye’yi ayağa kaldırıp yüzbinlerce gencin umut ve ümitlerini karartan, sınavda şaibe doğuran ve Meteksan’ın hatayı kabul ettiği bu uygulamada problem algoritmadan veya yazılımdan kaynaklanıyor olabilir.

Eğer algoritmada randomizasyon kullanılmadıysa algoritma aptalca. Ama randomizasyon kullanıcıya seçenek olarak sunulduysa bu kez yazılım aptalca.Yazılım geliştirirken kullanıcıyı dünyanın en aptal dahisi kabul edilmelidir. Eğer randomizasyonu kullanıcıya bırakırsanız geliştirilen yazılım aptalcadır.

Yoksa Aptalca Denilen Başka bir şey mi?
Cevaplanması gereken sorular şunlar. Algoritma ve Yazılım Nerede Üretildi? Algoritma ve/veya yazılımı üreten Meteksan mıdır yoksa ÖSYM Bilgi İşlem midir? Program kullanılırken kapalı dönem dediğimiz, tüm ilgililerin hapsedildiği kitapçıkların basıldığı ve sınav sonrası tahliye edildiği dönemdeyse sorun olmayabilir. Ama programın çalışmasını ve ürettiği çıktıları bir şekilde anlayan bazıları kapalı döneme girmeden önce program çalışmasıyla ilgili bilgi sızdırmış olabilirler mi? Bunlar tüm soru ve cevap kitapları üzerinde şifre diye bahsedilen kuralı adayların cevaplarında test etmek suretiyle çek edilebilir. Fakat cevapları A, B, C, D ve E olan bir sınava bakarak ne derece çıkarımda bulunabilirsiniz?

Yoksa aptalca olan tüm bunların ötesinde bir şey mi?

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:, ,

1 Comment

  1. Turan Şahin diyor ki:

    Sayın Hocam iyiki varsınız,inanın teselli verip de ferhalayan benim gibi binlerce insanın duaların da size da yer var. Allah razı olur İnşallah.Tüm Saygı Sevgi ve hürmetlerim le….

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi