Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » YGS Soruları » YGS Şifresi

Share in top social networks!

YGS Şifresi

Daha önceki yaptığımız çalışmalardan (bakınız “Şifre değilse aptalca olan ne” ve YGS Şifresi mi?) son YGS sınavında YGS Şifresinden bahsedilemeyeceği kesin kanaati şahsen hasıl olmuştur. Beceriksizce(!) hazırlanan soru kitapçıklarından, kafaları karıştıran basın kopyasından ve süreci ÖSYM’nin pek iyi yönetememesinden hareketle YGS şifresi çıkarmak mümkün değildir. Sapla samanı karıştırmayalım.

40 matematik sorusunun yarısı, “en büyük cevap şıkkının yanındaki şık doğru cevaptır” önermesiyle çözülüyor diye bu önermeyi YGS şifresi kabul edecekler varsa o  zaman “şifre nedir? şifreleme nedir” biraz bilgi karıştırsınlar demek icap eder. Analizlerde gösterdiğimiz üzere soru 3, 27 ve 33′de neden en büyük cevap şıkkının yanındaki değil de en küçük cevap şıkkının yanındakinin doğru cevap olduğunu anlamaya çalışsınlar.

Gerçek Becerisizlik mi yoksa planlı beceriksizlik mi?

Beceriksizlik denen şeyin ÖSYM’deki alt kadrolarca veya birilerince yeni yönetime tuzak mı olduğunu yoksa ÖSYM’nin içinde kurumsal olarak ortaya çıkan safiyane bir beceriksizlik mi olduğunu bilemiyoruz.

Hangisi olursa olsun farketmez. Gerçek ya da planlanmış bu beceriksizliği kendi çıkarları uğruna  gençlerin kafalarını karıştırmak için kullanıp onların moral ve psikolojilerini alt üst edenleri en iyi hakim olan vicdanlarına havale etmek gerekiyor.

Not: Bu yazıyı “YGS şifre tartışması intihar ettirdi” sonrası duygularıyla yazıyorum.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi