Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Makaleler, Yükseköğretim » Eğitim nasıl ihraç edilir?

Share in top social networks!

Eğitim nasıl ihraç edilir?

Mühendislikte önemli kurallardandır. Büyük problemi en kolay şekilde parçalara ayırmak suretiyle çözebilirsiniz.

Bu yazıda amacımız bahis konusu sınavın ayrıntıları hakkında bilgilendirmeden ziyade, ülkemiz ihracatının neredeyse tümüne yakınını sadece eğitim kaleminden elde eden, Dünyada eğitim ihracatının anahtar oyuncularından bir ülkenin bunu nasıl başardığına dair zihinlerde kapı aralamaktır.

Yazının, ülkemizin bölgesinde lider ve eğitimin her türlüsünü ihraç edecek, üniversitelerinde yüzbinlerce yabancı öğrenciye sahip bir eğitim merkezi olması yolunda katkı sağlamasını diliyoruz.

IELTS sınavını alacak kızımın yanında geçirerek sistemin işleyişini bir de kullanıcı gözüyle görme isteği üzerine bu yazı doğdu.

Bilindiği gibi bu sınav sonucu verilen belge, ülkelerin hemen hemen hepsinde geçerli olup yurtdışında İngilizce eğitim veren her türlü eğitim kurumunda yabancı dil yetkinliğini kanıtlamak için kullanılabiliyor.

Ülkemizde yabancı dilde eğitim veren tüm yükseköğretim kurumlarında bir sene İngilizce hazırlık okuluna gitmek istemeyen yabancı dil bilgisine güvenenler TOEFL yanında alternatif olarak bu sınavı alabiliyor.

British Council tarafından aşağı yukarı tüm ülkelerde uygulanan bu sınav Türkiye’de de genelde 4 büyük ilde düzenli olarak aylık 2-3 kez olacak şekilde gerçekleştirilmekte. Kurum bünyesinde çalışan insanların kabiliyetleriyle ilişkili olarak sınavda güvenlikten taviz vermeden oldukça rahat ve esnekliklere yer vermekteler.

Mühendislikte önemli kurallardandır. Büyük problemi en kolay şekilde parçalara ayırmak suretiyle çözebilirsiniz.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarla karşılaştırdığımızda en belirgin farkı sınavların zamana ve bölgelere yayılması. Toplamda ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlara göre daha çok sayıda adaya hizmet vermekteler. En önemlisi sınavlar küresel düzeyde yüzlerce ülkede gerçekleştirilmekte. Fakat problem parçalara bölündüğü için çözüm çok daha kolay.

Gelelim son günlerin tartışmalı konusu sınav güvenliğine. İki büyük otelin lobilerini kiralayarak güvenli bir sınav yapabilir misiniz? Cevabı, eğer sorularınız çoktan seçmeliyse belki evet olmayabilir ama sorularınız açık uçlu ve yoruma dayalı ise güvenlik sorunu zaten kendiliğinden en aza indirgeniyor. O yüzden sınavdaki rahatlık hemen göze çarpıyor.

Hemen “Ama bu soruları değerlendirebilecek ve değerlendirenleri eğitebilecek eğitimci ve uzman ordusuna ihtiyaç var” diyeceksiniz. Doğru! Özellikle bu sınavların sürekli şekilde yüzlerce ülkede yapıldığını düşünürsek.

İşin sırrı burada. Elbette küresel boyutta gerçekleştirilse bile bu sınavlar tüm eğitim süreçleri içinde oldukça küçük bir cüz. Ama bu kadarı bile İngiltere’nin sadece eğitim kalemi gelirlerinin neden bizim toplam ihracatımıza yakın olduğu konusunda fikir vermeye yeter.

Not: Bu haberin orijinali Haber7′de yayımlanmıştır. Makaleler Haber7′de yayımlandıktan sonra burada yayımlanmaktadır.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi