Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Malezya Eğitim, Yükseköğretim » Malezya Basınındaki Türk Üniversiteleri ve Düşündürdükleri

Share in top social networks!

Malezya Basınındaki Türk Üniversiteleri ve Düşündürdükleri

Öğrenci ihracında önde gelen ülkelerden Çin gibi ülkelere yakınlığı ve Malezya’daki önemli ölçüdeki Çinli nüfusu Türkiye’nin bu alana nüfuz etmesine destek sağlayabilir

Malezya Başbakanı Najib Razak geçen ay Türkiye’yi ziyaret ettiğinde iki ülke arasında çeşitli alanlarda gerçekleştirilebilecek işbirlikleri arasında özellikle eğitim alanında yapılacak faaliyetler ön plana çıkarılmış ve başbakanımız tarafından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına açık çağrı yapılmıştı.

Bu çağrıya ilk cevap Bartın Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi’nden geldi. Eğitimde kapsamlı işbirliği çerçevesinde bu iki üniversitemiz ile Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi arasında Malezya medyasının da katılımıyla geçen hafta bir iyi niyet anlaşması imzalandı. Törende üç üniversitenin rektörü ve akademisyenleriyle, içinde pek çok Türk öğrencinin de bulunduğu farklı ülkelerden Öğrenci Kulüplerine üye öğrenciler ve Malezya medyası hazır bulunarak tarihi olaya şahitlik ettiler. Tören Malezya basınında, devlet televizyonlarında ve yazılı medyada geniş yer aldı. Potansiyel işbirliği alanlarıyla birlikte geçmişte her iki ülke başbakanının yaptığı açıklamalara da vurgular yapıldı.

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Syed Arabi Idid, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ve Yalova Üniversitesi Rektörü Prof Dr. M. Niyazi Eruslu her iki ülkedeki yükseköğretim sistemi ve işbirliği konularında bilgilendirici açıklamalarda bulunarak sorulara cevap verdiler. Ayrıca tüm işbirliği anlaşması sürecinde katkı sağlayan ve Türk üniversitelerine davette bulunan Türkiye Cumhuriyeti Malezya Büyükelçisi Sn. Serap Ataay da olayın önemi hakkında konuşma yaptı.

Türkiye Büyükelçisi Ataay, Türkiye’nin kuruluşunda katkıda bulunduğu ve halen kurucu üyelerinden birisi olarak desteğe devam ettiği Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nin gelişiminden gurur duyduklarını belirtti ve davete icabet eden iki Türk Üniversitesi’ne teşekkür ederek katılımlarından dolayı memnuniyetini ifade etti. Büyükelçi, Başbakan Najib’in Türkiye’yi ziyaretinde Başbakan Erdoğan’ın iki ülke arasındaki üniversiteler arasında bir çeşit Erasmus programı oluşturulmasını teklif ettiğini söylediğinde Malezya tarafındaki sevinç görülmeye değerdi.

Ziyaretin Malezya ve Türkiye arasındaki yakın ilişkileri göstermesi açısından ne kadar önemli olduğu ifade edilerek işbirliği anlaşmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağı vurgulandı.

Üniversitelerin mühendislik ve bilim başta olmak üzere değişik alanlarda yapılabilecek işbirliği çalışmaları ve önemi basına aktarıldıktan sonra imza töreninin resmi kısmı sona erdirilerek gün boyu süren kampüs ziyaretleri gerçekleştirildi. Ziyaretler sırasında amacı ve kapsamı konusunda bilgilendirilen farklı ülkelerden insanların nezdinde, Türkiye’nin dünya siyasetindeki yeri ve konumu konusunda geldiği nokta Türkiye temsilcilerince yakından gözlemlenmiş oldu.

İki Üniversitenin rektörü ayrıca Malezya’da diğer iki önemli üniversite olan UTM (Malezya Teknoloji Üniversitesi) Uluslararası Kampus temsilcileriyle ve UKM (Malezya Kebangsaan Üniversitesi) Araştırma Merkezlerindeki yetkililerle de görüşerek muhtemel işbirliği alanlarını ve karşılıklı iyi niyet anlaşması çerçevesini tespit ettiler.

Gelelim Türkiye ile Malezya arasında eğitim alanındaki bu tür işbirliklerinin her iki ülkeye sağlayabileceği katkılara

Şüphesiz eğitim alanında yapılan işbirliğinin yararları saymakla bitmez. Fakat önemli görülen belli başlı birkaç konu aşağıda zikredilmektedir. Bahsedilmeyenleri de siz değerli okurların takdirlerine bırakıyoruz.

Dünyada eğitim ihraç eden yeni oyunculardan sayılan Malezya ile Türkiye’deki yabancı öğrenci sayıları daha önceki bir yazıda karşılaştırılmıştı. İki ülke üniversiteleri arasında yapılan işbirliği anlaşmaları özellikle uluslararasılaşma anlamında önemli mesafeler kateden Malezya’nın deneyimleri nedeniyle Türkiye’mizdeki yükseköğretim sisteminin uluslararasılığı açısından önemli katkılar sağlayabilir.

Malezya’nın kendisi de yurtdışına önemli miktarda öğrenci ihraç eden ülkelerden birisi olarak Türkiye’ye çok sayıda öğrencinin eğitim amaçlı gelişi için imkan sağlayabilir.

Malezya’nın İngiltere, ABD başta olmak üzere batıdaki pek çok yükseköğretim kurumunda doktorasını tamamlamış kıymetli öğretim üyeleri bulunmakta. Bu akademisyenler sayesinde örneğin sadece UKM’de 4 bine yakın yabancı mastır ve doktora öğrencisi öğrenim görmekte. Ortak bağlar sebebiyle, Türkiye’de görev alacak Malezya asıllı bu tür yabancı akademisyen potansiyeli oldukça yüksektir.

Öğrenci ihracında önde gelen ülkelerden Çin gibi ülkelere yakınlığı ve Malezya’daki önemli ölçüdeki Çinli nüfusu Türkiye’nin bu alana nüfuz etmesine destek sağlayabilir. Singapur gibi yüzde 49 yabancı öğrenciye sahip bir ülkeye olan komşuluğu da göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür.

Başta İslam ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerde mevcut Türkiye’nin imajı Malezya’da da oldukça iyi durumda. Pek çok işbirliği alanının motoru durumunda olan eğitim sayesinde diğer sektörlere giriş gerçekleştirilebilir. Malezya’nın ihtiyaç duyduğu çeşitli sektörlerin eğitim işbirliği sayesinde oluşan farkındalık tespiti neticesinde bu alanlara Türkiye’nin erişimi sağlanabilir.

Aynı dili konuşan iki farklı komşu ülke olarak Endonezya veya Malezya’dan birisine yapılan açılımların diğerine de açılımı beraberinde getirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu da 230 milyonluk nüfusu ile dev bir potansiyel oluşturan Endonezya açılımını gündeme getirecek demektir.

İki farklı markayla kendi otomobilini üreten bir ülke olarak Malezya, bilgi ve teknoloji üretilmesi konusunda ülkedeki üniversitelerin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde çok önemli destekler sağlamaktadır. Kendi otomobilini üretme konusunda son zamanlarda vizyon geliştirmeye çalıştığımız ülkemizde yararlı birliktelikler sağlanabilir.

Avrupa Topluluğu projelerine erişim anlamında Malezya’daki sektörel bilgi birikimlerinden Türkiye’nin AB alanındaki ilgili projelerinde büyük bir sinerji oluşturulması konusunda katkı sağlanabilir.

Tüm katılımcı kurumlar ve tarafların işbirliğinden ortaya çıkacak somut meyveler konusunda iyi niyetlerine katılmamak mümkün değil. Ne var ki; başarının yüzde biri fikirse yüzde doksan dokuzu alın terinden oluşmakta. Bu anlamda tüm taraflara önemli görevler düşüyor. İki üniversitemizce yapılan açılımın her iki ülkedeki diğer üniversitelere örnek olarak yeni birliktelikler oluşturmasını ve somut meyveler ortaya çıkarmasını temenni ediyoruz. Her iki tarafın da birbirine vereceği çok şey olduğuna inanıyoruz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Share in top social networks!
Etiketler:,

Leave a Reply

*

Muhtevasını değiştirmemek şartıyla yazılardan istifade edebilirsiniz.
© 2011 Prof. DR. B. Gültekin ÇETİNER · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress

Faiz Lobisi